A co zimową porą?

Treningi na rowerze treningowym

Późna jesień oraz zima nie zachęca do wycieczek rowerowych, aczkolwiek są wśród nas amatorzy takiej jazdy. Wystarczy odpowiednio przygotowany rower i odpowiednie ubranie. Jednak dla zdecydowanej większości z nas jazda rowerem w chłodne, mroźne, deszczowe czy śnieżne dni nie należy do przyjemności. Rowery lądują w piwnicy lub w garażu i tam czekają na rozpoczęcie kolejnego sezonu.  

Chcesz być na bieżąco z artykułami? Polub nas:

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze ma wiele zalet, świetnie wpływa na naszą sylwetkę, kondycję, pozwala odreagować stres, dotlenia organizm, zwiększa pojemność płuc, poprawia wydolność organizmu, siłę i wytrzymałość mięśni, chroni przed wieloma chorobami. Dlatego wielu z nas z niecierpliwością czeka na kolejny sezon rowerowy.

Rower treningowy

Treningi na rowerze mogą trwać cały rok. Nie trzeba z nich rezygnować, gdy pogoda nie dopisuje, gdy za oknem jest zimno, pada deszcz lub śnieg. Wtedy z pomocą przychodzi rower treningowy. Taki rower można znaleźć w każdej siłowni. Najlepiej jednak zakupić taki sprzęt do domu. Wtedy można ćwiczyć na nim w dowolnej chwili. Na rowerze stacjonarnym trenować może niemal każdy, bez względu na wiek czy kondycję.

Na rowerze treningowym można przeprowadzać dwa rodzaje treningu:

  • aerobowy – długi i lekki, poprawiający wydolność serca i płuc

  • interwałowy – szybki i intensywny, spalający tkankę tłuszczową.

Aby jazda na rowerze stacjonarnym była komfortowa i przynosiła oczekiwane efekty należy odpowiednio dobrać sprzęt. Przede wszystkim bardzo ważna jest regulacja kierownicy i siodełka. Trening powinien być też dopasowany do kondycji osoby ćwiczącej. Dobrej jakości rowery treningowe wyposażone są w takie funkcje, jak: pomiar tętna, pomiar czasu, pomiar prędkości, pomiar dystansu, pomiar pracy nóg.

Posiadanie własnego roweru treningowego ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość ćwiczenia o dowolnej porze dnia, nawet bardzo wczesnym rankiem czy bardzo późnym wieczorem, kiedy większość siłowni jest już zamknięta. Nie tracimy czasu na dojście czy dojazd do siłowni, ćwiczymy w zaciszu własnego domu czyli w przyjaznym dla nas otoczeniu.

Podczas ćwiczeń możemy słuchać ulubionej muzyki, oglądać telewizję, słuchać wiadomości. Posiadanie własnego roweru treningowego to też oszczędność pieniędzy. Nie tracimy pieniędzy na karnet na siłownię, a pieniądze wydane na zakup roweru to inwestycja na długie lata. Regularne treningi na rowerze stacjonarnym sprawią, że w świetnej kondycji powitamy kolejny sezon rowerowy.

Wasze komentarze

Polub nas na Facebooku

Inne posty z tej kategorii