Planowanie i wyznaczanie trasy rowerowej

Planowanie i wyznaczanie trasy rowerowej

Kilka porad oraz narzędzi i aplikacji, które pomogą zaplanować wyprawę rowerową.

Chcesz być na bieżąco z artykułami? Polub nas:

Decydując się na wyjazd rowerowy w “nieznane” tak naprawdę nie do końca wiemy, czego możemy się spodziewać podczas podróży do celu. Najlepiej całą trasę zaplanować, sprawdzić jakie natężenie ruchu panuje na danym odcinku i wybrać kilka miejsc, w których będzie można odpocząć.

W dzisiejszym poradniku przedstawimy również kilka aplikacji, które ułatwią nam zaplanować wypad.

Planowanie i wyznaczenie trasy

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że nic nie zastąpi porządnej i w miarę aktualnej mapy. Jest ona nieoceniona podczas każdej wyprawy. Tak na prawdę powinna w zupełności wystarczyć by przejechać zaplanowany odcinek drogi z punktu A do punktu B. Podczas wyboru i zakupu mapy zwódźcie uwagę na dwa elementy:

  • powinna posiadać nazwy ulic (ułatwi to nawigację i orientację w terenie)
  • najlepiej by w jak największym stopniu obejmowała zaplanowany do przejechania dystans

Można się również pokusić o zakup takiej, która jest laminowana. Będzie to procentowało w momencie, gdy podczas jazdy zaskoczy nas deszcz. Dodatkowe korzyści z używania mapy? Nie trzeba jej ładować, odblokowywać i mamy lepszy pogląd całościowy na topografię terenu i tego gdzie zmierzamy.

Aplikacje do planowania trasy

Aplikację Endomondo chyba każdy rowerzysta zna i nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Nieocenione rozwiązanie do rejestrowania przebytego dystansu. Pomocne również podczas planowania wycieczek rowerowych. Możemy tam zaplanować i zapisać własną trasę bazując na mapach googla, które dość wiernie odwzorowują większość dostępnych i przejezdnych tras. Co ważne planując w ten sposób trasę poznajemy dodatkowo jej profil poziomy. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać wariant przejazdu, który będzie najbardziej optymalny dla nas i naszej kondycji. Tak opracowaną i zapisaną trasę możemy odtworzyć i podążać jak przy użyciu standardowej nawigacji samochodowej.

Oczywiście tego typu aplikacji i rozwiązań jest zdecydowanie więc. Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym projekcie, z którego sami korzystamy Bikemap (www.bikemap.net). Na wspomnianej witrynie mamy również możliwość zaplanowania i zapisania trasy przejazdu. Podobnie jak w Endomondo możemy wyszukiwać i przeglądać trasy, rejestrować przejazdy i dzielić się “dokonaniami” na portalach społecznościowych. Dlaczego więc wspominamy o tej aplikacji? Twórcy oprócz standardowych map Google postarali się o obsługę map projektu OpenCycleMap i OpenStreetMap. Wydaje nam się, że są one dokładniejsze niż mapy Google (przynajmniej w kwestii ścieżek rowerowych).

Dodatkowo ilość “zapisanych” tras jest powalająca (tak samo jak społeczność skupiona wokół projektu). Na chwilę obecną ilość dostępnych tras oscyluje w okolicach 2,900,000 a sama społeczność liczy ponad 500 000 aktywnych użytkowników. Jest więc w czym wybierać, ale nie ma się co dziwić - platforma została stworzona przez rowerzystów (i tylko) dla rowerzystów.

Zaplanowaną i zapisaną trasę podobnie jak w Endomondo możemy użyć podczas podróży. Do tego celu autorzy przygotowali własną aplikację na urządzenia mobilne (Android i iOS).

Z czego jeszcze można skorzystać podczas planowania trasy?

Przed przystąpieniem do podróży przydatne może być jeszcze jedno rozwiązanie - Street View opracowane przez Google. Oczywiście przyda nam się ono jedynie w momencie, gdy będziemy podróżować drogami, do których był w stanie dotrzeć pojazd Google’a.

Dzięki Street View możemy prześledzić zza monitora część lub całość naszej trasy. Przyda się to nam szczególnie, gdy planowanego docinka jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji pokonać. Podczas takiej analizy możemy poznać charakterystyczne miejsca, zorientować się czy są osobne pasy bądź ścieżki dla rowerów. Narzędzie to może być również przydatne w poszukiwaniu atrakcji bądź miejsc, w których będziemy się mogli zatrzymać by np. odpocząć. Przyda się również do określenia orientacyjnego natężenia ruchu samochodowego na trasie.

Podsumowanie

W dobie internetu nie ma najmniejszego problemu by zaplanować trasę rowerową. Jedyną rzeczą, która może nas zaskoczyć jest pogoda. Jeżeli poświęcimy trochę czasu to jesteśmy w stanie opracować każdy fragment przyszłej trasy. Możemy wybrać jej wariant i dopasować do naszych możliwości. Poznamy atrakcje i newralgiczne punkty, w których np. należy skręcić. Korzystając z aplikacji mobilnych bądź mapy nie zabłądzimy i będziemy dokładnie wiedzieć którędy podążać.

Tagi: Endomondo Bikemap wyprawy

Wasze komentarze

Polub nas na Facebooku