Aktywne wakacje za darmo
Aktywne wakacje za darmo

Aktywne wakacje za darmo

Porady ogólne

Aktywność fizyczna latem nie musi być kosztownym hobby. Bieganie, jazda na rowerze czy pływanie to świetny sposób na ciekawe spędzanie czasu.

Wakacje jak żaden inny okres w roku sprzyja aktywności fizycznej. Piękna pogoda, dużo zieleni i wolny czas zachęcają, by urlop spędzić w ciągłym ruchu. Wbrew pozorom leżenie bezczynnie na plaży czy na kanapie przed telewizorem, nie pozwoli nam na pełną regenerację organizmu. Aktywność fizyczna nie będzie kosztować ani złotówki, ponieważ latem wiele dyscyplin możemy uprawiać za darmo!

To, że wysiłek fizyczny jest ważny dla naszego ciała wiadomo nie od dziś. Jeśli lekarz nie zgłasza żadnych przeciwwskazań, każdy powinien poświęcać codziennie ok. 30 minut na ćwiczenia. Dzięki temu Twój metabolizm przyspieszy, wzmocnisz wydolność całego organizmu, a w połączeniu z odpowiednią dietą, zgubisz kilka kilogramów. Latem nie potrzebujesz kosztownego karnetu do klubu fitness czy na basen. Pogoda jest wyjątkowo łaskawa dla Polaków w tym roku, więc korzystaj z niej, wybierając ruch na świeżym powietrzu.

Cała Polska biega?

Bieganie w ostatnich miesiącach stało się niezwykle modne. Jest to jedna z najbardziej demokratycznych dyscyplin sportowych, ponieważ do treningu potrzebujesz jedynie odpowiedniego obuwia i dużo dobrych chęci. Maratony, biegi przełajowe czy triatlon to zawody, do których trzeba się właściwie przygotować. Zacznij od spokojnego codziennego truchtu i pamiętaj: nie możesz nadmiernie forsować organizmu. Choć na początku będzie Cię rozpierać zapał i ambicja, zwolnij oraz konsekwentnie realizuj zaplanowany program treningowy. Stopniowo zwiększaj pokonywane dystanse i pamiętaj, że tylko systematyczność doprowadzi Cię do sukcesu.

...albo jeździ na rowerze

Wyniki badań CBOS jednoznacznie wskazują, że aż 51% Polaków wybiera jazdę na rowerze, jako formę aktywności fizycznej. Jedyny wydatek jaki poniesiemy w związku z tą dyscypliną to oczywiście zakup roweru. Na szczęście jest on jednorazowy, a jeśli odpowiednio zadbamy o swój sprzęt, to z pewnością posłuży nam on przez lata. Na nowym czy na starym rowerze możemy wybrać się na dalekie wycieczki w nieznane, które są całkowicie darmowe. O czym należy pamiętać, planując wyprawę latem?

- Woda lub napój izotoniczny, prowiant oraz pelerynka i ciepła odzież, to zawsze nam się przyda na wycieczce rowerowej - mówi Ania Szafraniec z Kross Racing Team - Jeśli dokucza nam upał, unikajmy słońca w godz. 10-16 i weźmy ze sobą kask, który nie tylko ochroni głowę przed przegrzaniem, ale przede wszystkim zabezpieczy ją w razie upadku. Pamiętajmy również o właściwym nawadnianiu organizmu izotonikami, jeżdżąc na rowerze pijemy często, ale mniejsze ilości.

Kraulem do celu

Jeśli mieszkamy w pobliżu jeziora, pływanie jest najlepszym wyborem szczególnie w upalne, letnie dni. Kostium kąpielowy i ręcznik znajdziemy w szafie niemal każdego Polaka, a korzystanie z publicznych kąpielisk jest całkowicie bezpłatne. Szukajmy przede wszystkim tych strzeżonych, gdzie w razie potrzeby ratownik będzie mógł udzielić nam pierwszej pomocy. Przed pierwszym wejściem do wody, pamiętajmy o stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do niższej temperatury. Wbieganie czy wskakiwanie do wody może być niebezpieczne i zakończyć się szokiem termicznym. Nad jeziorem czy morzem zrezygnujmy z picia alkoholu, ponieważ obok brawury jest to najczęstsza przyczyna utonięć. Nie zapomnijmy także o kremie z odpowiednim filtrem słonecznym. Nakładaj go regularnie co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody (nawet jeśli kosmetyk jest wodoodporny).

W parku

Darmowe ćwiczenia w parku to dobre wyjście dla osób, które spędzają lato w mieście. Zajęcia z jogi odbywają się m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, Toruniu, Poznaniu czy Łodzi. Do ćwiczeń wystarczy wygodny strój oraz mata do kupienia za kilka złotych w supermarkecie. Zieleń, świeże powietrze i zajęcia prowadzone przez profesjonalnego trenera, pozwolą nam na regenerację fizyczną, ale również psychiczną (medytacja!). Jeśli preferujemy dynamiczne dyscypliny sportowe, możemy wykorzystać do ćwiczeń elementy infrastruktury, którą znajdziemy w parku: ławeczki, drabinki czy terenową siłownię. Wszystko całkowicie bezpłatnie!

Nawet jeśli nie stać nas na długie, zagraniczne wakacje możemy zaplanować aktywny wypoczynek również w swoim miejscu zamieszkania. Inwestując niewielkie pieniądze albo całkowicie bezpłatnie możemy zadbać o naszą sylwetkę, poprawić swoje samopoczucie i cieszyć się z pięknej pogody.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
Ultramaraton

Czarne Serce

-
Ultramaraton

Lajkonik

-
-
-
-
Ultramaraton

Sudovia Gravel

-
Ultramaraton

Ułan 600