Obowiązkowe wyposażenie roweru

Bezpieczeństwo na dwóch kółkach

Porady ogólne

Wakacje to okres wzmożonej aktywności rowerzystów. Bez względu na doświadczenie każdy z nich powinien pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Niezbędne wyposażenie

Zanim wyruszymy naszym jednośladem na ulice sprawdźmy, czy jego stan techniczny jest zgodny z obowiązującym prawem. Rower powinien być wyposażony w 1 światło przednie, 2 tylne (pozycyjne oraz odblaskowe), dzwonek i przynajmniej 1 działający hamulec. Dodatkowo, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo możemy zakupić światełko migające, które zamontujemy pod siodełkiem. Dzięki temu, jeżdżąc po zmroku będziemy znacznie lepiej widoczni. Od października 2013 roku nie musimy mieć zamontowanych świateł rowerowych, o ile nie mamy zamiaru jeździć wieczorem. Lampkę bądź światełko możemy mieć w kieszeni lub plecaku i korzystać z nich dopiero w razie potrzeby.

Niewielkim kosztem możemy zwiększyć bezpieczeństwo, zakładając ubrania z odblaskowymi elementami. Jeśli w naszej szafie brakuje takiej odzieży, możemy sięgnąć po naklejki lub odblaski w formie taśmy, zakładanej np. na nogawkę spodni lub ramię. W trakcie wypadku głowa jest wyjątkowo narażona na urazy, dlatego w kask powinien być wyposażony każdy rowerzysta. Współczesne modele są lekkie, posiadają otwory wentylacyjne i siateczki chroniące przed owadami. Pamiętajmy, żeby zawsze kupować kaski renomowanych producentów (np. Kross). Da nam to gwarancję wysokiej ochrony w momencie wypadku. Dodatkowo, jeśli wybieramy się na długie trasy po mieście czy w terenie, przydatne będą rękawiczki, dzięki którym ręce nie będą ślizgać się po kierownicy.

Bezpieczny na ścieżce?

Przemieszczanie się po mieście może być nie lada wyzwaniem. Choć wiele polskich ośrodków miejskich ma już całkiem dobrze rozbudowaną strukturę rowerową, na pewno nie unikniemy jazdy po drodze. Pamiętajmy, że rowerzysta może jeździć po chodniku, o ile po przylegającej do niego jezdni dopuszczona jest jazda z prędkością powyżej 50km/h. Na ścieżkach rowerowych, cyklista ma pierwszeństwo przed pieszymi. Zawsze musimy jednak zachować ostrożność i uważnie obserwować ludzi spacerujących obok po chodniku. Nie tylko dzieci i zwierzęta, ale również dorośli mogą nagle wtargnąć na ścieżkę rowerową. Dlatego zawsze wcześniej sygnalizuj swoją obecność dzwonkiem. Zwracajmy również uwagę na wyjazdy z parkingu czy posesji, choć rowerzysta ma pierwszeństwo, wyjeżdżający kierowca może nie zauważyć jednośladu. Po mieście starajmy się jeździć z prędkością, która pozwoli na szybkie zatrzymanie roweru. Poruszając się po ścieżce trzymajmy się prawej strony, by inni rowerzyści mogli swobodnie nas wymijać lub wyprzedzić.

Uważny na drodze

W miejscach, gdzie nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych i musimy jeździć ulicą, zachowajmy bezpieczną odległość od krawężnika. Rowerzysta musi mieć wystarczająco dużo miejsca, by swobodnie omijać dziury i studzienki kanalizacyjne. Kierując rowerem rozglądajmy się i obserwujmy otoczenie, ale zwróćmy również uwagę na stan nawierzchni. Przy dużej prędkości dziury czy koleiny mogą być bardzo niebezpieczne dla kolarza. Każdy manewr skrętu powinien być sygnalizowany ręką odpowiednio wcześniej, jeśli będziemy czekać z gestem do ostatniej chwili, inni uczestnicy ruchu nie będą mieli czasu by na niego zareagować. Zanim zmienisz pas ruchu, dwa razy sprawdź czy kierowca za Tobą zauważył to i zwolnił. Choć jazda połączona ze słuchaniem muzyki z pewnością jest bardzo przyjemna, zrezygnujmy z niej, gdy poruszamy się po zatłoczonym mieście. Z powodu ulubionej piosenki możesz nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu czy tramwaju i wyjechać prosto pod ich koła. Dużą ostrożność zachowaj także podczas przejeżdżania obok zaparkowanych z prawej strony aut. Kierowcy wysiadający z nich często nie patrzą w lusterka i z impetem otwierają drzwi. Zderzenie z nimi może zakończyć się poważnym urazem. Jeśli wybieramy się na wycieczkę ze znajomymi, pamiętajmy, że w grupie zawsze jeździmy w kolumnie, bez względu na to czy poruszamy się po jezdni czy ścieżce rowerowej.

Mistrz Zen

Rowerzysta, jak każdy uczestnik ruchu, jest zobowiązany do przestrzegania przepisów kodeksu drogowego. Poruszając się na jednośladzie jest niestety w większym stopniu narażony na niebezpieczne sytuacje niż kierowca samochodu. Zachowanie spokoju, ostrożności i ograniczonego zaufania wobec innych, jest więc konieczne. Sprawnie działający rower oraz wysoka koncentracja podczas jazdy pozwolą nam spokojnie przejechać przez wakacje na dwóch kółkach.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.