Jak odpowiednio dobrać kask rowery dla dziecka?

Artykuł partnera Porady ogólne

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem jest absolutnie kluczowe. Wbrew powszechnej opinii, korzystając z roweru, zalecane jest użycie kasku. Nawet pozornie niewinna wywrotka może prowadzić do poważnych obrażeń, zwłaszcza jeśli głową uderzymy np. w krawężnik. Dlatego zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo, inwestując w solidny kask rowerowy.

Ta prosta decyzja stanowi skuteczną ochronę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie zapominajmy więc o znaczeniu prewencji i dbajmy o bezpieczne warunki podróży na rowerze.

Jak Wybrać Odpowiedni Kask dla Dziecka?

Podczas zakupu kasku rowerowego istnieje kilka kluczowych elementów, o które warto zadbać. Przede wszystkim, rozmiar kasku - powinien być dostosowany do dynamicznego wzrostu dziecka. Powszechnym błędem jest zakup za dużego sprzętu, do którego dziecko za jakiś czas "urośnie". Taki luźny kask rowerowy nie zapewnia odpowiedniej ochrony. Ponadto, może on się zsunąć z główki dziecka podczas upadku. Może to być zaskoczeniem, ale odradza się także kupno kasków o zakresie regulacji większym niż 5 cm. Mogą one wprawdzie posłużyć znacznie dłużej, ale istnieje spory problem z dopasowaniem górnej i dolnej granicy.

Kolejnym krokiem jest pomiar obwodu głowy dziecka i dopasowanie kasku tak, aby doskonale przylegał. Zwróćmy uwagę również na wagę kasku rowerowego, aby nie był zbyt ciężki. Optymalna waga dla dwuletniego dziecka to między 200g a 250g.

To ciekawe, ale mało osób zwraca uwagę na atesty. W Polsce standard wyznaczony jest ustawą europejską z 1997 roku: CEN EN 1078 i CEN EN 1080. Na kasku rowerowym powinny znaleźć się dwa ważne oznaczenia: CE oraz EN 1078. Każdy kask, jaki chcecie kupić swojemu dziecku, powinien posiadać takie oznaczenia. Jeżeli są one na kasku, to jest to znak, że mamy do czynienia z produktem o najwyższym standardzie bezpieczeństwa.

Rzadko wspomina się o wentylacji, a to istotny element, szczególnie w gorące dni. Dlatego warto wybierać kaski rowerowe dla dzieci z otworami wentylacyjnymi, co poprawia komfort jazdy i zapobiega nadmiernemu poceniu się.

Są to podstawowe elementy na które warto zwrócić uwagę.

Kask rowerowy dla dziecka nie musi być bardzo drogi, aczkolwiek produkty z marketów za przysłowiowe 40 złotych, odpadają w przedbiegach. Wysokiej jakości kaski rowerowe dla dzieci z odpowiednimi atestami znajdziecie w sklepach sportowych. 

Na koniec jednak pragniemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, istotną rzecz. Nawet najdroższy i najlepszy kask, powinien być wykorzystywany do pierwszego poważniejszego wypadku. Każde nawet najbardziej pozornie nieistotne zdarzenie, wpływa na właściwości ochronne kasku rowerowego. Dlatego też pamiętajcie żeby wymienić go po takim zdarzeniu.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
-
Ultramaraton

Czarne Serce

-
Ultramaraton

Lajkonik

-
-
Ultramaraton

Pomorska 500

-
Ultramaraton

Wisła 1200