Jak odpowiednio dobrać kask rowery dla dziecka?

Artykuł partnera Porady ogólne

Bezpieczeństwo to podstawa. Wbrew obiegowej opinii nawet na rowerze, kask jest potrzebny. Pomimo relatywnie niskich prędkości, osiąganych na napędzanym siłą mięśni jednośladzie, zwykła wywrotka może doprowadzić do poważnych obrażeń, jeżeli na przykład głowa uderzy w krawężnik.

Ten artykuł, porusza kwestię najbardziej delikatną jaką jest bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zapewne wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Kask dla dziecka - Na co zwrócić uwagę?

Jest kilka elementów, o które należy zadbać podczas kupna kasku rowerowego. Pierwszą rzeczą jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Dzieci wciąż się rozwijają więc również ich głowa rośnie, dlatego podstawą jest wybór kasku, dobrze przylegającego do głowy, który następnie po kilku miesiącach zostanie wymieniony na większy. Powszechnym błędem jest zakup za dużego sprzętu, do którego dziecko za jakiś czas "urośnie". Taki luźny kask rowerowy nie zapewnia odpowiedniej ochrony. Ponadto, może on się zsunąć z główki dziecka podczas upadku. Może to być zaskoczeniem, ale odradza się także kupno kasków o zakresie regulacji większym niż 5 cm. Mogą one wprawdzie posłużyć znacznie dłużej, ale istnieje spory problem z dopasowaniem górnej i dolnej granicy.

Po drugie należy zmierzyć obwód głowy dziecka i pod nią dopasować kask, tak żeby idealnie przylegał. Warto także zwrócić uwagę na wagę kasku rowerowego tak żeby nie był on za ciężki. Przykładowo dla dziecka około 2 letniego, waga między 200g a 250g jest najbardziej optymalna.

To ciekawe, ale mało osób zwraca uwagę na atesty. W Polsce standard wyznaczony jest ustawą europejską z 1997 roku: CEN EN 1078 i CEN EN 1080 Na kasku rowerowym powinny znaleźć się dwa oznaczenia to jest CE oraz EN 1078. Każdy kask, jaki chcecie kupić swojemu dziecku, powinien posiadać takie oznaczenia. Jeżeli są one na kasku, to jest to znak, że mamy do czynienia z produktem o najwyższym standardzie bezpieczeństwa.

Rzadko się o tym mówi, ale warto byłoby także zwrócić uwagę na to czy kask jest dobrze wentylowany. Zwłaszcza w panujących obecnie, wyjątkowo gorących latach. Kask rowerowy dla dziecka powinien mieć otwory wentylacyjne wzdłuż kasku. Zwiększają one komfort jazdy i zapobiegają nadmiernemu poceniu się.

Są to podstawowe elementy na które warto zwrócić uwagę. Kask rowerowy dla dziecka nie musi być bardzo drogi, aczkolwiek produkty z marketów za 20 złotych, odpadają w przedbiegach. Wysokiej jakości kaski rowerowe dla dzieci z odpowiednimi atestami znajdziecie w sklepach rowerowych. Na koniec jednak pragniemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, istotną rzecz. Nawet najdroższy i najlepszy kask, powinien być wykorzystywany do pierwszego wypadku. Każde nawet najbardziej pozornie nieistotne zdarzenie, wpływa na właściwości ochronne kasku rowerowego. Dlatego też pamiętajcie żeby wymienić go po każdej wywrotce czy stłuczce.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.