Jak odpowiednio dobrać rower - radzi Jacek Barutowicz z firmy Rowmix

Artykuł partnera Porady ogólne

Zakup roweru to tylko z pozoru prosta sprawa. Wybór oferowany przez sklepy jest bardzo duży, przez co możliwy jest zakup roweru idealnego. Niemniej, czasem trudno się zdecydować i precyzyjnie określić swoje potrzeby. Z tego względu zakup powinien być poparty odpowiednimi przygotowaniami i przemyśleniami. Dobry rower może służyć przez wiele lat, może być środkiem miejskiego transportu czy sposobem na weekendowy relaks. Tylko wybierając rower dostosowany do indywidualnych potrzeb klient będzie zadowolony.

Rozmiar roweru a komfort jazdy

Wśród podstawowych pytań, jakie należy zadać sobie przed podjęciem decyzji o zakupie roweru jest budżet, planowany na jego zakup. Inną kwestią jest rodzaj roweru, w zależności od terenu, po jakim się jeździ może to być rower górski, szosowy lub trekkingowy. Ważna jest także kwestia wyglądu i innych estetycznych aspektów. Niemniej jednak, niezależnie od tego ile klient wyda na rower i jaki typ wybierze, najważniejsze jest to, aby rower był dobrze dopasowany.

Nawet najdroższy rower nie będzie wygodny jeśli nie zostanie dopasowany do wzrostu i gabarytów rowerzysty. Jak podkreśla Jacek Barutowicz ze sklepu Rowmix: "tylko wybierając odpowiedni rozmiar roweru można cieszyć się jazdą i wykorzystać wszystkie możliwości sprzętu". Wśród parametrów, na które należy zwrócić uwagę są między innymi:

  • rozmiar ramy
  • rozmiar kół
  • długość roweru

Dobrze dobrany rower zagwarantuje wygodną jazdę. Jest ważny także ze względu na zachowanie odpowiedniej postawy podczas jazdy. Używając za dużego lub za małego roweru można narazić swoje ciało na obciążenia, które mogą odbić się na zdrowiu i prowadzić do kontuzji.

Rozmiar ramy

Aby jazda na rowerze była przyjemnością należy przede wszystkim dostosować jego wielkość do wzrostu. Na forum internetowym znajduje się wiele pomocnych rad jak odpowiednio określić wybór rozmiaru roweru. W Internecie można znaleźć także tabele i kalkulatory pomagające w tej kwestii.  Podstawową kwestią, o której wspomina się najczęściej jest odpowiedni dobór ramy.

Najlepiej wypróbować rower osobiście, jednak wiele osób decyduje się na zakup roweru przez Internet. Oferta sklepów internetowych jak Rowmix jest o wiele bogatsza. Znając najważniejsze zasady klient może bez problemu wybrać rower do siebie.   

Najprostsza i zarazem bardzo skuteczna metoda na dopasowanie roweru jest następująca. Należy stanąć prosto przy ścianie i zmierzyć odległość między kroczem a podłogą. Następnie, otrzymaną wartość pomnożyć razy 0,57 w przypadku roweru górskiego. Jeśli w grę wchodzi rower szosowy mnożnik to 0,66, a w przypadku roweru trekkingowego 0,63.  Wynik podany jest w centymetrach, należy go przeliczyć na cale, w tym celu trzeba wartość podzielić przez 2,54. Otrzymana liczba to odpowiednia dla nas wysokość ramy.

Długość roweru

Czytając opinie o rowerach w Internecie i porady specjalistów, każdy spotkał się z pewnością także z informacją, że poza ramą ważna jest także długość roweru. Od tego parametru zależeć będzie pozycja podczas jazdy. Im rower jest dłuższy tym jadąca na nim osoba bardziej się pochyla. W tym wypadku wiele zależy od preferencji rowerzysty. Aby dopasować długość roweru należy na odpowiednio dopasować wspornik kierownicy i siodełko. Jeśli klient decyduje się na rower bez możliwości regulacji z pomocą suwnicy sztycy podsiodłowej, powinien być on dobrze dobrany, tak aby pozycja podczas jazdy dawała poczucie stabilności i nie obciążała za bardzo naszego kręgosłupa rowerzysty.

Dlaczego dopasowanie roweru jest tak ważne

Przy wyborze odpowiedniej wielkości roweru koniecznie trzeba pamiętać, że parametry zmieniają się w zależności od typu. Parametry można obliczyć samodzielnie, lub skorzystać z dostępnych na forum tabel i kalkulatorów. Jeśli klient szuka roweru do bardziej ekstremalnych zastosowań, zwykle poleca się kupować rower z ramą o rozmiar mniejszą. Opinie o rozmiarach rowerów przeznaczonych do różnych sportów można znaleźć w Internecie. 

Dopasowanie roweru to kwestia, której nie należy bagatelizować. Ma ona wpływ na wygodę, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Aby zakup roweru był udany, pamiętać należy o ważnych parametrach, takich jak wielkość ramy czy długość roweru. Odpowiednie dopasowanie roweru to podstawa, bez tego nawet najdroższy rower może rozczarować i nie spełnić oczekiwań.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rowerowym Rowmix.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu weryfikacji treści komentarza przed publikacją. Poinformowano mnie, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia. Więcej informacji jest dostępnych w polityce prywatności.

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.