Montaż licznika rowerowego

Montaż licznika rowerowego

Porady warsztatowe

W dzisiejszym poradniku dowiesz się jak powinien wyglądać prawidłowy montaż licznika w rowerze. Podpowiemy również jak prawidłowo ustawić odbiornik i magnes, by wskazania licznika były możliwie najdokładniejsze.

Jeżeli licznik masz już zamontowany a chcesz go ustawić lub sprawić by wyświetlane dane były jak najbardziej zbliżone do stanu faktycznego, może Cię zainteresować poradnik: ustawienie licznika rowerowego 

Montaż licznika w rowerze

Montaż licznika w rowerze jest stosunkowo prostą czynnością. Każdy licznik (mowa o wyświetlaczu) możemy zamontować na kierownicy a część da się również przymocować do mostka. Wszystko zależy od producenta. W przypadku liczników przewodowych musimy jeszcze poprowadzić kabel do odbiornika montowanego na przednich widełkach. Kabel przeważnie się prowadzi wzdłuż linki przedniego hamulca (zdjęcie poniżej).

Montaż licznika przewodowego

Na jakiej wysokości umieścić magnes i odbiornik?

Na początek ważna uwaga związana z montażem licznika - nie ma znaczenia na jakiej wysokości umieścimy zarówno magnes jak i odbiornik. Czy będą one umieszczone tuż przy piaście czy przy obręczy, za każdym razem miną się na swojej drodze dokładnie w tym samym momencie. Przykład - szprycha - każda mija się z osią widełek w tym samym momencie na całej długości.

Ustawienie odległości pomiędzy magnesem a odbiornikiem

Jedynym istotnym parametrem podczas montażu jest odległość pomiędzy magnesem a odbiornikiem. Musi być tak dobrana, by na wyświetlaczu pojawiały się wymagane dane. Należy również całość tak ustawić, aby odbiornik nie obijał się o magnes podczas obrotu koła - to wszystko. 

Ustawienie odległości pomiędzy magnesem a odbiornikiem

Co zrobić gdy licznik nie pokazuje danych?

Czasem licznik odmawia posłuszeństwa i nie zamierza pokazywać wskazań. Co należy sprawdzić?

Jeżeli na wyświetlaczu nie pojawiają się żadne dane - najczęściej podła bateria. Może się jednak okazać, że wymiana baterii nic nie daje. Wtedy prawdopodobnie zepsuł się licznik i konieczna będzie jego wymiana.

Jeżeli dane np. godzinowe się pojawiają jednak obroty koła nie są rejestrowane należy:

  • sprawdzić czy odbiornik oraz magnes są prawidłowo ustawione względem siebie - znajdują się na właściwej wysokości,
  • sprawdzić czy nie przetarł/urwał się kabel (w przypadku liczników przewodowych),
  • sprawdzić czy np magnes nie przekręcił się na szprysze lub odbiornik na widełkach - oba elementy powinny być “zwrócone” ku sobie,
  • w przypadku liczników bezprzewodowych - sprawdzić czy w odbiorniku nie wyładowała się bateria.
Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.