O czym warto pamiętać, kupując rower dla dziecka

O czym warto pamiętać, kupując rower dla dziecka

Artykuł partnera Porady ogólne

Często zapominamy o tym, że koszt wykonania dobrych jakościowo części rowerowych jest mniej więcej taki sam zarówno w przypadku bicykli dla dorosłych, jak i dla dzieci. Mało który rodzic byłby w stanie wydać na rower swojej pociechy kilka tysięcy złotych, skoro dzieci i tak szybko rosną i po roku czy dwóch potrzebują nowego jednośladu. Z tego względu na rynku trudno jest znaleźć rowery dziecięce o takiej samej jakości, co rowery dla dorosłych. Nie zdziw się więc, jeżeli dziecięcy rower będzie cięższy od Twojego.  

Dobór wielkości roweru

Pierwszym krokiem przy wyborze roweru jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru. Rozmiar rowerów dla dzieci określa się na podstawie wielkości kół, więc będzie to np. 12,5", 16", 20" czy 24". Kierujący rowerem, siedząc na siodełku, powinien mieć możliwość komfortowego oparcia się stopami o podłoże. Zwróć uwagę na to, czy dziecko może swobodnie obracać kierownicą. Przy niskich prędkościach, gdy dzieci dopiero zaczynają się uczyć, utrzymywanie równowagi jest dużo ważniejsze niż szybkość.

Waga roweru

Jeżeli zastanawiasz się, na jakiej podstawie producenci ustalili takie, a nie inne ceny – porównaj wagę rowerów. Jest wielce prawdopodobne, że ciężkie rowery będą tańsze. Zostały one wykonane ze stali. W lżejszych bicyklach stosuje się ramy z np. ze stopu aluminium lub karbonu. Dobrze zapewnić swojemu dziecku wysoki komfort jazdy, jeżeli chcemy zarazić je naszą pasją. Nie warto kupować ciężkiego roweru szczególnie najmniejszym dzieciom, ponieważ może to zupełnie zniechęcić je do jazdy. Jeżeli jesteś w sklepie stacjonarnym, sprawdź, czy Twoja pociecha jest w stanie samodzielnie podnieść leżący na ziemi rower do pozycji umożliwiającej jazdę.

Niebezpieczne elementy w rowerze

Kupując rower, zwróć uwagę na niebezpieczne elementy, które może on zawierać. Sprawdź, czy manetki od przerzutek nie zawierają ostrych wypustek lub wystających śrub, które mogą poranić Twoje dziecko w razie wywrotki. Dobrze, gdy w rowerze jest zamontowana osłona łańcucha. Jeżeli rowerek posiada koszyk, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego dziecka jest priorytetowe.

Istotny element roweru: sprawne hamulce

Najważniejszą częścią mechaniczną roweru bez dwóch zdań są hamulce. Cokolwiek by się nie działo, chcesz, by Twoje dziecko zawsze miało kontrolę nad rowerem i mogło się zatrzymać w każdej chwili. Rowery dziecięce są wyposażone albo w torpedo (hamowanie poprzez wykonanie pedałami ruchu w tył), albo w hamulce ręczne, uruchamiane za pomocą klamek umieszczonych na kierownicy. Zdarza się, że rower posiada oba systemy hamowania. Ze względu na małe rozmiary dziecięcych dłoni oraz ograniczoną siłę rąk, rowery dla najmłodszych najczęściej zawierają jedynie hamulce typu torpedo. Pamiętaj zatem, żeby Twoja pociecha nauczyła się korzystać z hamulca ręcznego zanim przesiądzie się na rower z przerzutkami, który nie ma torpedo.

Rodzaje hamulców ręcznych w rowerach

Istnieje wiele systemów hamowania ręcznego w rowerze. Najstarszym i dość niedoskonałym mechanizmem hamowania jest cierny hamulec klockowy. Dziś w sklepach znajdziemy o wiele szerszy wybór. Najpopularniejsze rozwiązania to hamulce szczękowe (typu U-brake, V-brake, cantilever), hydrauliczne lub tarczowe. Trudno jednoznacznie wskazać, który z tych mechanizmów jest najbardziej skuteczny. Proponuję, aby każdy wyrobił sobie własną ocenę na temat danego systemu hamowania. Warto pamiętać o jednym: jeżeli rower posiada hamulce szczękowe, to najlepiej, aby obręcze kół zostały wykonane z aluminium. Chromowane felgi stalowe są szczególnie niebezpieczne w czasie deszczu, ponieważ mają wtedy niski współczynnik tarcia. Oznacza to, że hamowanie trwa znacznie dłużej, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo kierującego.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Już wiesz, co jest istotne przy wyborze roweru dziecięcego. Wygoda i wygląd roweru to sprawy drugorzędne. Twoim zadaniem jest przede wszystkim wybór takiego sprzętu, który będzie najbezpieczniejszy dla Twojej pociechy. Życzę Ci powodzenia w poszukiwaniu idealnego modelu, który będzie spełniał Twoje wymogi, a jednocześnie spodoba się dziecku. Powodzenia!

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
Ultramaraton

Czarne Serce

-
Ultramaraton

Lajkonik

-
-
-
-
Ultramaraton

Sudovia Gravel

-
Ultramaraton

Ułan 600