Jak odkręcić i przykręcić pedały w rowerze

Odkręcanie pedałów w rowerze

Porady warsztatowe

Odkręcanie i zakładanie pedałów byłby całkiem prostą i bezproblemową czynnością, gdyby dało się je przykręcić i odkręcić na wzór normalnych śrub. Niestety tak nie jest i z jednej strony mamy lewy gwint (zakręcamy - odkręcając i odkręcamy - przykręcając) a z drugiej klasyczny system. Trochę zakręcone, prawda?  

Jest to szczególnie ważna informacja dla młodych adeptów chcących serwisować rower. Nie wiedząc o tym, w którą stronę należy odkręcać dany pedał, często dochodzi do zerwania gwintu i dodatkowych kosztów.

Jak odkręcić i przykręcić pedały w rowerze

Do demontażu pedałów będziemy potrzebować jednego z dwóch kluczy:

 • klucz płaski nr 15
 • klucz imbusowy w rozmiarze 6 mm lub 8 mm

Cały proces trwa maksymalnie 5 minut (pod warunkiem, że gwinty nie są zapieczone) - do dzieła.

Zasada działania jest bardzo prosta. Oba pedały odkręcamy w tym samym kierunku, w którym kręcilibyśmy korbą do tyłu, czyli:

Pedał znajdujący się po prawej stronie (od strony, korby, łańcucha, kasety) -  ma standardowy gwint, który odkręcamy w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Nakręcamy/przykręcamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek.

 

Odkręcanie pedałów znajdujących się po prawej stronie roweru

Pedał znajdujący się po lewej stronie roweru (patrząc z pozycji siedzącej rowerzysty) ma gwint lewy. Oznacza to, że chcąc go odkręcić, kręcimy kluczem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nakręcamy go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek.  

Odkręcanie pedałów znajdujących się po lewej stronie roweru

Jedynym problemem podczas demontaży może być zapieczony gwint. Wtedy konieczne może się okazać zastosowanie dźwigni (np. gazrurki nałożonej na klucz) lub wizyta w serwisie rowerowym.

Montaż nowych pedałów w rowerze

Pierwszą czynnością którą musicie zrobić to zidentyfikowanie, który pedał jest prawy a który lewy. Oznaczenia znajdują się na elemencie, który będziecie wkręcać w ramię korby. Znajdziecie tam oznaczenia L (left - lewy) i R (right - prawy).

Warto przed nakręceniem pedałów nasmarować gwint smarem zapobiegającym zapiekaniu typu Shimano Anti Seize lub podobnym (by uniknąć zapieczenia gwintów na przyszłość).

Tak jak już wspominaliśmy na początku:

 • pedał po prawej stronie nakręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • pedał po lewej w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek.

Podsumowując - pedały nakręcamy w tym samym kierunku, w którym kręcilibyśmy korbą do przodu.

Sprawdźcie również po kilkunastu kilometrach stan skręcenia pedałów. Jeżeli po pewnym czasie od montażu usłyszycie dźwięk “cykania” bez obaw - coś się poluzowało (zdarza się). Należy dokręcić pedał(y) i denerwujący dźwięk powinien zniknąć.

Logo wydawcy

Komentarze (3)

 • Kazik
  Kazik
  o 23.07.2018
  Fajny gość jesteś że napisałeś te informacje o rowerach co i jak naprawiać Tyle lat już jeżdżę a teraz się dowiedziałem że jest gwint i lewy i prawy w pedałach Dzięki
 • ToLEK
  ToLEK
  o 25.03.2019
  Kazik jak nie wiedziałeś o tych gwintach to jeszcze mało jeździsz...
  Odkręcałem kiedyś prawy pedał, tak był zapieczony że musiałem wymienić całą korbe z zębatką. Próbowałem wszystkich sztuczek: olej wd40, imadło, młotek do opukania korby - nie dałem rady. Jeżdżę także zimą i ten gwint zapiekł się od soli na ulicach która spowodowała korozję.
 • cinek926
  cinek926
  o 17.02.2022
  Dzieki za fachowy tekst i porade. Wlasnie sie przymierzam do wymiany pedalow w rowerze i ten artykul bardzo mi sie przydal.

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.