Ondrej Cink na trasie

Ondrej Cink 4. na mistrzostwach świata XC

Informacja prasowa Newsy ze świata

4. miejsce zajął Ondrej Cink podczas niedzielnego wyścigu mistrzostw świata XC w Novym Meście. 11 był jego kolega z Multivan Merida Biking Teamu, były mistrz świata Jose Antonio Hermida. W wyścigu kobiet duży pech spotkał Gunn-Ritę Dahle Flesję, która została wyeliminowana z jazdy już kilka sekund po starcie.

Jose Antonio Hermida na trasie Jose Antonio Hermida na trasie
Gunn-Rita Dahle Flesja po wypadku Gunn-Rita Dahle Flesja po wypadku

Ondrej Cink potwierdził w ostatnią niedzielę swoją przynależność do ścisłej światowej czołówki MTB. Podczas rozgrywanych w Novym Meście mistrzostw świata XC czeski zawodnik zajął 4. miejsce. 50 tys. fanów, świetne warunki pogodowe i trudna trasa były właściwymi składnikami wielkiego widowiska. Ostre podjazdy, wymagające zjazdy i mnóstwo kamieni odpowiadały randze wyścigu, w którym główne role odegrali faworyci: Nino Schurter i Jaroslaw Kulhavy. Przy wsparciu entuzjastycznych kibiców Ondrej Cink zdołał zmniejszyć dystans do dwójki liderów na drugim okrążeniu. Pościg kosztował go jednak wiele sił i zapłacił za niego w drugiej części wyścigu, gdy odjechała mu czołowa trójka (Schurter, Kulhavy, Absalon). Zawodnik Multivan Merida Biking Teamu ukończył zmagania na 4. pozycji. Tytuł mistrza świata obronił Nino Schurter, 2. był Jaroslav Kulhavy, 3. Julien Absalon.

Można mieć tylko jedną szansę w wyścigu o mistrzostwo świata i starałem się wykorzystać ją jak najlepiej. Jestem zadowolony z 4. miejsca, a jazda w czołówce na oczach tylu kibiców jest doświadczeniem, które na długo zapadnie mi w pamięci – powiedział Ondrej Cink.

Dobrze zaprezentował się także w Novym Meście jego kolega z Multivan Merida Biking Teamu, Jose Antonio Hermida. Były mistrz świata od początku wyścigu jechał w okolicach 15. pozycji. Udało mu się jednak wyprzedzić kilku rywali i finiszował na 11. miejscu, do czołowej „10” zabrakło mu jedynie 2 sekund.

O dużym pechu może mówić Gunn-Rita Dahle Flesjaa, która tegoroczne bardzo precyzyjnie zaplanowane przygotowania w dużej mierze poświęciła mistrzostwom świata i zamierzała walczyć w Novym Meście o medal. Jej wyścig zakończył się jednak już po 300 metrach. Zawodniczka Multivan Merida Biking Teamu kilka sekund po starcie została przewrócona przez jedną z rywalek. Kraksa skończyła się dla niej otarciami i stłuczeniami, w gorszym stanie wyszła z niej jej Merida Big.Nine. Karbonowa kierownica jej roweru złamała się pod wpływem mocnego uderzenie o asfalt i Norweżka musiała wycofać się z dalszej jazdy. Nie odniosła jednak poważniejszych obrażeń i zamierza wystartować w najbliższy weekend w wyścigu Pucharu Świata w Lenzerheide w Szwajcarii.

Pech nie oszczędził w Noyvm Meście także Mai Włoszczowskiej. Przebita opona pozbawiła ją w końcówce pewnego srebrnego medalu. Polka ukończyła wyścig na 4. pozycji, złoto wywalczyła Annika Langvad, 2. Była Lea Davison, 3. Emily Batty.