Planowanie i wyznaczanie trasy rowerowej
Planowanie i wyznaczanie trasy rowerowej

Planowanie i wyznaczanie trasy rowerowej

Najpopularniejsze Porady wyprawowe

Kilka porad oraz narzędzi i aplikacji, które pomogą zaplanować wyprawę rowerową.

Decydując się na wyjazd rowerowy w “nieznane” tak naprawdę nie do końca wiemy, czego możemy się spodziewać podczas podróży do celu. Najlepiej całą trasę zaplanować, sprawdzić jakie natężenie ruchu panuje na danym odcinku i wybrać kilka miejsc, w których będzie można odpocząć.

W dzisiejszym poradniku przedstawimy również kilka aplikacji, które ułatwią nam zaplanować wypad.

Planowanie i wyznaczenie trasy

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że nic nie zastąpi porządnej i w miarę aktualnej mapy. Jest ona nieoceniona podczas każdej wyprawy. Tak naprawdę powinna w zupełności wystarczyć by przejechać zaplanowany odcinek drogi z punktu A do punktu B. Podczas wyboru i zakupu mapy zwódźcie uwagę na dwa elementy:

  • powinna posiadać nazwy ulic (ułatwi to nawigację i orientację w terenie)
  • najlepiej by w jak największym stopniu obejmowała zaplanowany do przejechania dystans

Można się również pokusić o zakup takiej, która jest laminowana. Będzie to procentowało w momencie, gdy podczas jazdy zaskoczy nas deszcz. Dodatkowe korzyści z używania mapy? Nie trzeba jej ładować, odblokowywać i mamy lepszy pogląd całościowy na topografię terenu i tego gdzie zmierzamy.

Aplikacje do planowania trasy

Na początek Endomondo

Aplikację Endomondo chyba każdy rowerzysta zna i nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Nieocenione rozwiązanie do rejestrowania przebytej trasy. Pomocne również podczas planowania wycieczek rowerowych. Możemy tam zaplanować i zapisać własną trasę bazując na mapach Google, które dość wiernie odwzorowują większość dostępnych i przejezdnych tras.  

Jak planujemy trasę w Endomondo?

Logujemy się za pomocą stacjonarnego komputera na swoje konto. Z górnego menu wybieramy zakładkę "Trasy". Po przeładowaniu strony w podmenu wybieramy opcję "Utwórz trasę". Na mapie wyszukujemy punkt startowy i za pomocą dodawania kolejnych punktów wyznaczamy trasę przejazdu. Oczywiście możemy wyznaczyć jedynie punkt początkowy i końcowy jednak nie ma możliwości modyfikowania punktów pośrednich (przynajmniej takiej opcji nie znaleźliśmy oprócz odznaczenia opcji "Przytnij do drogi" - poprawcie nas jeżeli coś się zmieniło). Na koniec wpisujemy nazwę trasy oraz opcjonalnie opis i zapisujemy trasę. Tak przygotowaną trasę możemy odtworzyć w aplikacji mobilnej i nią podążać jak przy użyciu standardowej nawigacji samochodowej.

Kombajn do wyznaczania tras - Bikemap

Aplikacja, z której sami korzystamy - Bikemap (www.bikemap.net). Na wspomnianej witrynie również mamy możliwość zaplanowania i zapisania trasy przejazdu. Podobnie jak w Endomondo możemy wyszukiwać i przeglądać trasy, rejestrować przejazdy i dzielić się “dokonaniami” na portalach społecznościowych.

Dlaczego więc wspominamy o tej aplikacji? Twórcy oprócz standardowych map Google postarali się o obsługę map projektu OpenCycleMap i OpenStreetMap. Wydaje nam się, że są one dokładniejsze niż mapy Google (przynajmniej w kwestii ścieżek rowerowych). Samo planowanie jest również zdecydowanie prostsze niż to, które mamy w Endomondo. Wyznaczoną trasę z puntu A do B możemy dowolnie modyfikować "przeciągając" fragmenty trasy myszką po ekranie. Co ważne planując w ten sposób trasę poznajemy dodatkowo jej profil poziomy. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać wariant przejazdu, który będzie najbardziej optymalny dla nas i naszej kondycji. Zapisaną trasę możemy pobrać w formacie GPX lub KML i przenieść do innego urządzenia/aplikacji.

Dodatkowo ilość “zapisanych” i gotowych do wykorzystania tras jest powalająca (tak samo jak społeczność skupiona wokół projektu). Na chwilę obecną ilość dostępnych tras oscyluje w okolicach 3,850,000 a sama społeczność liczy ponad 1 000 000 aktywnych użytkowników (stan na październik 2018). Jest więc w czym wybierać, ale nie ma się co dziwić - platforma została stworzona przez rowerzystów (i tylko) dla rowerzystów.

Zaplanowaną i zapisaną trasę podobnie jak w Endomondo możemy użyć podczas podróży. Do tego celu autorzy przygotowali własną aplikację na urządzenia mobilne (Android i iOS).

Nawigacja rowerowa - Mapy Google

Ok, a co jeżeli np. uciekł nam pociąg i musimy na szybko wyznaczyć trasę powrotną a przypadkowo właśnie dziś nie zabraliśmy ze sobą komputera? Tu z pomocą przychodzą Mapy Google w wersji na telefon. Uruchamiamy aplikację i wpisujemy adres startowy (przeważnie "Twoja lokalizacja") i docelowy. Klikamy w przycisk "Wyznacz trasę" u dołu ekranu i do wyboru będziemy mieli kilka wariantów (niestety standardowo w wersji na samochód). Aby to zmienić w górnej granatowej belce zamiast samochodu wybieramy ikonkę rowerzysty. System odświeży mapy wyświetli nam proponowane warianty przejazdu (do wyboru). Dodatkowym atutem map jest ich system planowania samej trasy - są na tyle dopracowane, że rowerzysta zostanie poprowadzony w większości przypadków przez ścieżki rowerowe oraz poboczne drogi unikając jak tylko się da ruchliwych i mniej bezpiecznych fragmentów trasy.

Z czego jeszcze można skorzystać podczas planowania trasy?

Przed przystąpieniem do podróży przydatne może się okazać jeszcze jedno rozwiązanie - Street View opracowane przez Google. Oczywiście przyda nam się ono jedynie w momencie, gdy będziemy podróżować drogami, do których był w stanie dotrzeć pojazd Google’a.

Dzięki Street View możemy prześledzić zza monitora część lub całość naszej trasy. Przyda się to nam szczególnie, gdy planowanego odcinka drogi jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji pokonać. Podczas takiej analizy możemy poznać charakterystyczne miejsca, zorientować się czy są osobne pasy bądź ścieżki dla rowerów. Narzędzie to może być również przydatne w poszukiwaniu atrakcji bądź miejsc, w których będziemy się mogli zatrzymać by np. odpocząć lub coś zjeść. Przyda się również do określenia orientacyjnego natężenia ruchu samochodowego na trasie.

Podsumowanie

W dobie internetu nie ma najmniejszego problemu by zaplanować trasę rowerową. Jedyną rzeczą, która może nas zaskoczyć jest pogoda. Jeżeli poświęcimy trochę czasu to jesteśmy w stanie opracować każdy fragment przyszłej trasy. Możemy wybrać jej wariant i dopasować do naszych możliwości. Poznamy atrakcje i newralgiczne punkty, w których np. należy skręcić. Korzystając z aplikacji mobilnych bądź mapy nie zabłądzimy i będziemy dokładnie wiedzieć którędy podążać.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
Ultramaraton

Wisła 1200

-
Ultramaraton

Wisełka 500

-
Ultramaraton

Sudety Divide

-
Ultramaraton

Carpatia Divide

-