Przemysław Niemiec

Przemysław Niemiec odwiedzi Cykloklasę Merida

Informacja prasowa

Przemysław Niemiec, jeden z czołowych polskich kolarzy szosowych, w środę 16 grudnia odwiedzi w Rydułtowach zawodniczki Cykloklasy Merida. To pierwsze w Polsce klasy kolarskie dla dziewczyn na poziomie szkół podstawowych. Zawodnik Lampre-Merida jest patronem honorowym projektu. Dziewczyny będą miały okazję poznać go bliżej, potrenować z nim i skorzystać z jego doświadczenia - mówi Dariusz Skupień, trener i wychowawca młodych zawodniczek, który z bliska śledził początki kariery Niemca.

Cieszę się, że mogę być częścią tego projektu. Nawet jeśli nie każda z dziewczyn zostanie w przyszłości mistrzynią, wszystkie mogą rozwijać się lepiej dzięki przygodzie z rowerem. Szczególnie jeśli jest ona profesjonalnie przygotowana. Trzymam kciuki za dziewczyny, oby rower zawsze sprawiał im przyjemność - powiedział Przemysław Niemiec przed inauguracją działalności Cykloklasy Merida w marcu br.

Od tego czasu dziewczyny z kolarskich klas w Rydułtowach wystartowały w 44 wyścigach na szosie i w terenie, w większości z nich zajmując wszystkie stopnie podium. Do ich najważniejszych osiągnięć należą sukcesy w Nutella Mini Tour de Pologne.

Najmilej wspominamy start w Nowym Sączu, gdzie 8 naszych zawodniczek zameldowało się w pierwszej ?10? klasyfikacji dziewcząt w wieku 11-12 lat - mówi Skupień. Dziewczyny z Rydułtów zajęły wówczas całe podium, podobnie jak w Zakopanem. Podczas finału Nutella Mini Tour de Pologne w Krakowie zawodniczki Cykloklasy Merida finiszowały na dwóch pierwszych pozycjach. - Najbardziej cieszy mnie fakt, że duża grupa naszych dziewczyn potrafi zameldować się na mecie zawodów w ścisłej czołówce krajowej- nie kryje zadowolenia ich trener.

Osiągnięcia młodych adeptek kolarstwa wzbudziły duże zainteresowanie nowym naborem do klas kolarskich w Szkole Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Od września br. Cykloklasę Merida reprezentują 33 zawodniczki, które mają szansę pójść w ślady swoich patronów honorowych. Są nimi Eugenia Bujak, mistrzyni Polski na szosie i Europy na torze, Gunn-Rita Dahle Flesjaa, najbardziej utytułowana kobieta w historii kolarstwa górskiego, oraz Przemysław Niemiec, jeden z czołowych polskich kolarzy szosowych. Pierwsza z nich odwiedziła już Cykloklasę Merida, w środę 16 grudnia to samo zrobi zawodnik Lampre-Merida.

Dziewczyny miały okazję spotkać Przemysława Niemca na Tour de Pologne, bacznie obserwowały przygotowania do każdego z etapu, później kibicowały mu na trasie. Bardzo się cieszą, że ich patron będzie gościem Cykloklasy Merida. Będą miały okazję poznać go bliżej, porozmawiać i potrenować z nim, skorzystać z jego doświadczenia - mówi Dariusz Skupień.

Otwarte dla wszystkich kibiców kolarstwa spotkanie rozpocznie się o 9.00 w SP nr 1 w Rydułtowach (ul. św. Maksymiliana Kolbego 5).

Wspinał się jak kozica

Przemysława Niemca nie trzeba reklamować, wszyscy go doskonale znają i cenią, gdyż jest ikoną polskiego kolarstwa - uważa trener Cykloklasy Merida. Zwycięzca etapowy Vuelta a Espana 2014 i 6. zawodnik Giro d?Italia 2013 pierwsze kolarskie kroki stawiał na oczach Dariusza Skupnia. - Poznałem Przemka, gdy rozpoczynał swoją przygodę z kolarstwem w klubie Sokół Kęty. Tam pod troskliwym okiem doskonałego trenera Piotra Karkoszki rozwijał systematycznie swój talent. Obserwowałem Przemka praktycznie co tydzień na wyścigach, gdy rywalizował z moimi wychowankami - wspomina wychowawca dziewczyn z Rydułtów.

Dysponował on wówczas mocną grupą zawodników z Sebastianem Jezierskim na czele (trzykrotny uczestnik mistrzostw świata juniorów). Walczący z nimi Niemiec szybko zwrócił na siebie uwagę.

Na zgrupowaniach reprezentacji makroregionu śląskiego widzieliśmy, że ten wysoki szczupły chłopak z dużą determinacją trenuje i goni czołówkę krajową. Już wtedy podczas badań wydolnościowych prowadzonych przez trenera kadry Śląska Pana Adama Gęszkę widzieliśmy ogromny potencjał talentu Przemka - mówi Skupień. Szybko okazało się, że Niemiec to urodzony góral. - Po jego pierwszym sukcesie, zwycięstwie w jeździe indywidualnej na czas w trudnym górzystym terenie Pucharu Polski, było oczywiste, że Przemek wspina się niczym kozica na górskie przełęcze i w tej kolarskiej specjalności jest doskonały - podkreśla trener Cykloklasy Merida. - W późniejszym czasie wielokrotnie potwierdzał swój geniusz w najtrudniejszych wyścigach etapowych i mistrzostwach Polski - dodaje.

Pójdą w ślady mistrzów?

Dariusz Skupień nie przestał śledzić kariery kolarza z Pisarzowic po jego wyjeździe do Włoch w 2000 r.

Starty we wszystkich trzech wielkich tourach, fantastyczne Giro w 2013 roku, wygranie etapu na Vuelcie oraz znaczący udział w sukcesie Michała Kwiatkowskiego na mistrzostwach świata wystawia mu najlepsze świadectwo - przekonuje. Bardzo cieszy go fakt, że Przemysław Niemiec firmuje Cykloklasę Merida swoim nazwiskiem. - Nasi patroni honorowi to sportowcy, którzy dzięki sumiennej pracy osiągnęli sukces i stali się wzorem do naśladowania - tłumaczy Skupień.

Choć jego podopieczne marzą o podobnych sukcesach i mogą się już pochwalić pierwszymi znaczącymi wynikami, dążenie do mistrzostwa sportowego nie jest jedynym zamierzeniem twórców kolarskich klas w Rydułtowach. Chcą oni rozwijać w dzieciach dwukołową pasję jako narzędzie do realizacji wielu różnych celów.

Gdy rower stanie się ich przyjacielem, rozwinie ich nie tylko pod względem motorycznym, ale stanie się też drogą do realizacji marzeń, będzie ich wzmacniał w sferze psychicznej. Nauczy ich, że praca włożona w przygotowania zaprocentuje sukcesami, sprawi satysfakcję i zmotywuje do dalszych działań - wylicza Skupień.

16 grudnia o tym samym zaświadczy w Rydułtowach Przemysław Niemiec. Nie tylko odpowie on na wszystkie pytania zawodniczek Cykloklasy Merida, ale też poćwiczy z nimi w sali przeznaczonej do zimowych treningów i zaprezentuje im swój rower startowy.

Chcę być dobrze przygotowany do nowego sezonu, motywację do jazdy na wysokim poziomie mam bardzo dużą - mówił kolarz Lampre-Merida, rozpoczynając treningi przed pierwszymi startami w 2016 roku.

Już w najbliższą środę dodatkową motywację z pewnością zapewnią mu młode, ale bardzo głośno dopingujące swojego ulubieńca zawodniczki z Rydułtów.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
-
Ultramaraton

Czarne Serce

-
Ultramaraton

Lajkonik

-
-
Ultramaraton

Pomorska 500

-
Ultramaraton

Wisła 1200