Ustawienie licznika rowerowego

Ustawienie licznika rowerowego

Porady warsztatowe

W dzisiejszym poradniku dowiecie się jak powinno wyglądać prawidłowe ustawienie licznik w rowerze. Podpowiemy również jak prawidłowo ustawić rozmiar/obwód koła, tak by wskazania licznika były możliwie najdokładniejsze.

Jeżeli masz nowy licznik i jeszcze go nie założyłeś może Cię zainteresować poradnik: montaż licznika rowerowego

Ustawienie licznika rowerowego na podstawie rozmiaru koła

W momencie zakupu licznika powinniśmy otrzymać instrukcję obsługi, która jest podstawą do prawidłowego ustawienia licznika. Powinna się w niej znaleźć tabela/opis jaki obwód (w zależności od rozmiaru koła) powinniśmy wpisać by licznik prawidłowo podawał nasz dystans i prędkość. Dowiemy się również jak ustawić godzinę, język i inne parametry.

Niestety dane związane z rozmiarem koła w większości przypadków są uśrednione a każdy rowerzysta przeważnie “konfiguruje rower” pod siebie. Ustawienie licznika według fabrycznych danych może spowodować, że nasz licznik będzie podawał błędne wskazania.

Część rowerzystów jeździ rowerem głównie po mieście, inni nie znoszą asfaltu/chodników i “katują” rower po lesie. Do czego zmierzam? Różne upodobania - różne ogumienie. Niby rozmiar koła ten sam jednak na miejskie przejażdżki wybierzemy bardziej “łysą” oponę. Jeżdżąc po lasach lepiej mieć coś z bardziej wyrazistym bieżnikiem. Terenowe opony są również zdecydowanie wyższe w porównaniu do np. opon szosowych.

Opona oponie nierówna dlatego najlepiej obwód wyznaczyć samodzielnie. Unikniemy ewentualnych przekłamań a ustawienie licznika w ten sposób będzie bardziej precyzyjne.

Mierzenie obwodu koła.

Prawidłowe ustawienie licznika rozpoczynamy od zmierzenia obwodu koła. Potrzebny nam będzie płaski odcinek “nawierzchni”, po którym będziemy mogli przeprowadzić rower. 2-3 metry w zupełności wystarczą. Za punkt odniesienia może nam posłużyć wentyl. Ewentualnie zaznaczmy jakiś punkt na oponie - kredą, kawałkiem taśmy klejącej. Ustawmy koło tak by nasz punkt odniesienia znajdował się dolnym fragmencie koła (zdjęcie powyżej).

Punk ten zaznaczamy również na “nawierzchni”. Przeprowadzamy rower w taki sposób by koło wykonało jeden pełny obrót. Zaznaczamy nasz punkt końcowy i mierzymy odległość względem punktu początkowego. Dla lepszego pomiaru możemy podczas pomiaru usiąść na rowerze by go dociążyć. Pod obciążeniem opona się dodatkowo ułoży na podłożu powodując, że pomiar będzie jeszcze bardziej dokładny. Otrzymaną wartość (w cm) wprowadzamy do licznika.

Cały proces możemy powtórzyć 2-3 razy a otrzymany wynik uśrednić. Ustawienie licznika w ten sposób daje nam pewność, że podczas każdej przejażdżki będziemy mieli prawidłowe dane na temat naszej prędkości oraz przebytego dystansu.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.