Najciekawsze trasy piesze i rowerowe w Darłówku

Darłówko i Darłowo dla aktywnych turystów – poznaj najciekawsze trasy piesze i rowerowe

Artykuł sponsorowany Informacja prasowa

Wyprawa nad Bałtyk to idealne rozwiązanie nie tylko dla miłośników plażowania, ale także dla tych, którzy preferują aktywną rekreację. Turyści przebywający w Darłowie lub Darłówku mogą ciekawie spędzić czas, wędrując szlakami pieszymi oraz rowerowymi i w ten sposób poznać prawdziwe piękno polskiego wybrzeża. Poszczególne trasy różnią się między sobą długością oraz stopniem trudności, dlatego zarówno sportowcy, jak i amatorzy znajdą wśród nich coś dla siebie. Lokalnym, zapierającym dech w piersiach widokom towarzyszą urokliwe zabytki, co pozwala na połączenie aktywności fizycznej ze zwiedzaniem. Listę najpopularniejszych tras pieszych i rowerowych rozpoczynających się lub przebiegających przez Darłowo lub Darłówko znajdziecie poniżej.  

Pętle rowerowe w Darłowie

Jeśli mamy już zarezerwowany apartament nad morzem w Darłówku, to najwyższa pora, by zastanowić się, jak zagospodarować wolny czas. Z pewnością warto wskoczyć na rower i przemierzyć choć jedną z lokalnych tras, by poznać w ten sposób całą okolicę.

Cztery popularne trasy rowerowe

1. Mała Pętla

Odległość: 7 km

To krótka trasa wokół Darłowa, która zaczyna się w Darłówku Zachodnim i przebiega przez Darłowo do Darłówka Wschodniego. Ze względu na krótki dystans na taką wyprawę rowerową można wybrać się nawet z małymi dziećmi.

2. Pętla Szlakiem Cystersów

Odległość: 23 km

Trasa nazwana na cześć zakonników „Szlakiem Cystersów” to łącznie 106 km dróg przebiegających przez Bukowo Morskie, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Stary Jarosław, Krupy, Kowalewice, Kowalewiczki, Barzowice, Palczewice, Cisowo, Darłowo, Bobolin oraz Dąbki. Pętla rowerowa dla tych, którzy chcieliby rozpocząć trasę w Darłówku jest znacznie krótsza, ma swój początek w Darłowie i biegnie przez Bobolin, Dąbki, Bukowo Morskie, Pęciszewko i Rusko do Darłowa. Na trasie wyprawy znajduje się m.in. Zamek Książąt Pomorskich oraz liczne kościoły. W Centrum Informacji Turystycznej w Darłowie można kupić mapę Szlaku Cystersów, na której oznaczono obiekty godne uwagi turysty.

3. Duża Pętla Wiatrakowa

Odległość: 39 km

To trasa, która swój początek ma w Darłowie, a dokładnie przy Zamku Książąt Pomorskich i przebiega przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Jadąc na rowerze tą trasą, można podziwiać wspaniałe zabytki, zapierające dech w piersiach widoki na panoramę nadmorską oraz pierwszy w Polsce park elektrowni wiatrowych. Na trasie znajdują się takie miejscowości jak Darłowo, Cisowo, Drozdowo, Sulimice, Kowalewice, Stary Jarosław oraz Krupy.

4. Duża Pętla Nadmorska

Odległość: 37 km

Bardzo malownicza trasa, która prowadzi drogą za wydmą, na wale przeciwpowodziowym. Szlak ma swój początek pod tzw. Patelnią w Darłówku Wschodnim. Trasa przebiega przez nadmorski las, a następnie mierzeję między Bałtykiem a jeziorem Kopań. W czasie wyprawy jednośladem turyści mogą podziwiać morze, wiatraki oraz jezioro. Trasa prowadzi przez Darłówko Wschodnie, Wicie, Jarosławiec, Rusinowo, Barzowice, Drozdowo oraz Darłowo.

Piesze szlaki

1. Koszaliński Szlak Nadmorski

Odległość: 102 km

Trasa stanowi część międzynarodowego szlaku E-9, który prowadzi z Brestu, wzdłuż Morza Północnego do Braniewa. W naszym kraju trasa podzielona jest na dwa szlaki. Koszaliński odcinek wiedzie wzdłuż Bałtyku od Dźwirzyna przez Kołobrzeg, Darłowo do Jarosławca. Przez samą gminę Darłowo przebiega odcinek o długości około 30 km: od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie oraz Darłówko do Wici. Trasa prowadzi przez lasy mieszane oraz okolice jezior przymorskich, które obfitują w ekosystemy oraz piękne widoki.

2. Szlak Nadmorski Bałtycki

Odległość: 380 km

W województwie zachodniopomorskim trasa ta znana jest także pod nazwą Szlak Nadmorski im. dr Czesława Piskorskiego. Szlak jest częścią Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E9. W naszym kraju przebiega około 380 km trasy i prowadzi wzdłuż całego wybrzeża, od Świnoujścia do Żarnowca. Odcinek pomiędzy Darłowem a Ustką, przebiegający przez Jarosławiec, Łącko i Zalesie liczy 56 km. Większa część tej drogi to leśne oraz polne dukty.

3. Szlak Rezerwatów

Odległość: 72,4 km

Dość łatwa dla turystów trasa mająca swój początek w Darłówku, a koniec w Polanowie. Dystans w dużej części można przejechać na rowerze. Ze względu na długość trasa wymaga zaplanowania kilku noclegów. Przez samą gminę Darłowo przebiega odcinek długości 15 km (od Darłówka przez Darłowo, Zielnowo i Kowalewice).

Pozostałe szlaki

Przez Darłowo przebiega również Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10 liczący 8539 km. Łączna długość trasy w Polsce to 588 km. W naszym kraju trasa rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy w Gronowie.

Ze szlakiem R-10 pokrywa się w dużej części rowerowy Szlak Eryka I, księcia pomorskiego z rodziny Gryfitów, który urodził się i zmarł w Darłowie. Książęcy szlak prowadzi przez gminy: Postomino oraz Darłowo, przez takie miejscowości jak Rusinów, Naćmierz, a później Korlino, gdzie łączy się ze szlakiem R-10.

Jako ciekawostkę dodajmy jeszcze, że przez Darłowo przebiega również Szlak Świętego Jakuba, który jest uznawany za jeden z najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych i którego tradycja sięga XIII wieku.

Pieszo i na rowerze przez Darłówko i okolice

Zarówno w Darłówku, jak i w Darłowie atrakcji turystycznych nie brakuje. W ich poczet zaliczamy także malownicze szlaki piesze i rowerowe, bogate w krajobrazy oraz piękne zabytki. Spragnieni wrażeń mogą dodatkowo udać się na okoliczną wyspę Bornholm, która obfituje w ciekawe, rowerowe ścieżki. Na wyprawy bliskie i dalekie warto zapewnić sobie dogodną bazę wypadową, która pozwoli na spokojną regenerację po powrocie z trasy. Idealnym rozwiązaniem są apartamenty Darłówko – obiekty przestronne, komfortowo wyposażone i dostępne w przystępnej cenie.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu weryfikacji treści komentarza przed publikacją. Poinformowano mnie, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia. Administratorem danych jest Adrian Marcinkowski (ul. Radockiego 128/30, 40-645 Katowice)

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.