Gunn-Rita Dahle Flesjaa na trasie

Gunn-Rita Dahle Flesjaa rekordzistką wszechczasów

Informacja prasowa

Gunn-Rita Dahle Flesjaa tworzy historię. Tydzień po zdobyciu 10. mistrzostwa świata zawodniczka Multivan Merida Biking Teamu wygrała 29. wyścig Pucharu Świata XC w karierze, ustanawiając tym samym rekord wszechczasów pod względem liczby zwycięstw w PŚ. - Ta wygrana bardzo wiele dla mnie znaczy. Dedykuję ją wszystkim, którzy wspierali mnie przez lata, szczególnie Kennethowi: mojemu trenerowi i mężowi - powiedziała legendarna Norweżka.

Gunn-Rita Dahle Flesjaa na trasie Gunn-Rita Dahle Flesjaa na trasie
Gunn-Rita Dahle Flesjaa na podium Gunn-Rita Dahle Flesjaa na podium

Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii kolarstwa górskiego nie przestaje zadziwiać. Gunn-Rita Dahle Flesjaa wygrała w ostatnią niedzielę swój 29. wyścig Pucharu Świata XC, wyprzedzając w klasyfikacji wszechczasów PŚ Julie Furtado. Tydzień po zdobyciu 10. mistrzostwa świata 42-letnia zawodniczka Multivan Merida Biking Teamu nie miała sobie równych w Lenzerheide w Szwajcarii, finiszując z przewagą minuty nad Leą Davidson. Choć na trasie wyścigu zabrakło długich podjazdów, była ona wymagająca ze względu na wiele trudnych technicznie singletracków, okropny upał i wysokość, na której toczyła się rywalizacja. Dwa pierwsze wyścigi PŚ w sezonie Gunn-Rita Dahle Flesjaa ukończyła na 2. miejscu, oba wygrała Jolanda Neff. Szwajcarka objęła prowadzenie także w Lenzerheide, jednak już od 6. minuty wyścigu Dahle Flesjaa wzięła sprawy w swoje ręce. Przez trzy okrążenia jechała na czele razem z Catherine Pednrel, sukcesywnie powiększając przewagę nad resztą stawki. Na czwartym okrążeniu zawodniczka ekipy Meridy zaatakowała i już wkrótce mknęła samotnie po historyczne zwycięstwo.

Dzięki 29. wygranej w Pucharze Świata Norweżka została jedyną rekordzistką pod względem liczby zwycięstw w PŚ (28 triumfów ma na swoim koncie Julie Furtado, która zakończyła już karierę). Dahle Flesjaa dokonała tego, wieńcząc znakomity tydzień, który rozpoczął się dla niej od zwycięstwa w mistrzostwach świata w maratonie MTB.

W tygodniu poprzedzającym wyścig postanowiliśmy skupić się na mojej regeneracji po mistrzostwach świata. Przebiegła ona bezbłędnie i moje nogi były dzisiaj bardzo mocne - powiedziała zawodniczka Multivan Merida Biking Teamu, której rekordowa wygrana sprawiła wiele radości. - To zwycięstwo bardzo wiele dla mnie znaczy. Dedykuję go wszystkim, którzy wspierali mnie przez lata, szczególnie Kennethowi: mojemu trenerowi i mężowi - podkreśliła legenda MTB. - Ostatni wyścig po mistrzostwo świata dodał mi dużo pewności siebie, ponieważ był on jednym z moich celów na ten sezon i podporządkowałam mu swoje przygotowania. Dzisiejsza trasa była trudna i musiałam pozostać skupiona przez całą drogę do mety. Ostrożnie wybierałam sekcje, na których mogłam odzyskać choć trochę sił, by później atakować. Taka strategia sprawdziła się doskonale - dodała.

Także koledzy rekordzistki z grupy spisali się dobrze w Lenzerheide. 3. miejsce wśród mężczyzn zajął Ondrej Cink, a Multivan Merida Biking Team wygrał klasyfikację drużynową. Czeski zawodnik słabo rozpoczął wyścig i po kilku minutach zajmował 27. miejsce. Na trzecim okrążeniu rozpoczął jednak imponujący pościg. Kiedy znalazł się już w czołowej "10", ustalił nowy cel - podium. Osiągnął go, finiszując 1'47" za zwycięzcą Jaroslavem Kulhavym, 2. był Nino Schurter (strata 33? do Kulhavego). Było to pierwsze podium PŚ zawodnika Multivan Merida Biking Teamu uzyskane na nowym sprzęcie ekipy - Meridzie Ninety-Six. 13. w Szwajcarii był kolega Cinka z grupy, Rudi van Houts, 16. miejsce zajął Jose Antonio Hermida. Takie wyniki pozwoliły wygrać Multivan Merida Biking Teamowi w Lenzerheide klasyfikację drużynową.

***

Obejrzyj fragmenty wyścigu w Lenzerheide z komentarzem Multivan Merida Biking Teamu: