Grafika prezentująca aplikację GreenVelo

Na rowerowym szlaku GreenVelo

Artykuł partnera Informacja prasowa

Szlak Green Velo jest produktem turystycznym, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu rowerzyście – w ciągu kilku lat od powstania jego popularność ciągle rośnie, na trasie spotyka się zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby preferujące podróż w pojedynkę. Polaków i osoby z zagranicy. Tych, którzy wiozą ze sobą ciężkie sakwy i śpią w namiotach oraz tych, którzy wybrali się jedynie na popołudniową wycieczkę. Obserwując ruch turystyczny śmiało można zatem stwierdzić, że szlak ten jest dostosowany do różnych potrzeb, biegnący z północy na południe Polski przemierza najpiękniejsze, mało znane krainy, które dzięki otwarciu się na turystykę rowerową z roku na rok zyskują na popularności.

Szlak Green Velo to niezwykła podróż wschodnią częścią kraju, pełna urokliwych wsi, bezkresnych pól i dających przyjemny cień lasów. To także cenne zabytki architektury, w tym także sakralnej – kościoły, cerkwie i meczety pamiętające odległe czasy historii. To również niezwykłe doznania kulinarne: bliny, kartacze, chłodniki, różnego rodzaju pierogi – z mięsem, jarskie, pieczone i smażone. Feeria smaków i aromatów, od których ciężko się oderwać i o których trudno zapomnieć. Na szlak ten zdecydowanie warto się wybrać, zasmakować nie tylko potraw, ale i przygody. Spotkać ludzi z pasją i oderwać się od zgiełku wielkich miast.

Ogromnym plusem Szlaku Green Velo jest wyznaczenie jego przebiegu z dala od ruchliwych ulic, dzięki czemu jest spokojny i bezpieczny, idealny dla najmłodszych amatorów roweru. Ulepszono już istniejące trakty oraz wyznaczono nowe ścieżki, a powstanie całego zaplecza i infrastruktury nie byłoby możliwe bez wsparcia Funduszy Unijnych oraz pełnego zaangażowania pięciu województw i doskonale rozwijającej się współpracy ponadregionalnej, która może być przykładem dla przyszłych, podobnych projektów.

Dużym wsparciem dla osób wybierających się na GreenVelo są wydane materiały pomocnicze: tablice informacyjne rozstawione wzdłuż trasy, oznakowanie, foldery, mapy oraz strona internetowa wraz z aplikacją mobilną, na których można zobaczyć przebieg szlaku głównego wraz ze szlakami dodatkowymi, zdobyć na ich temat informacje oraz – co najważniejsze – zaplanować swoją trasę do dowolnego punktu docelowego w obrębie Green Velo. Jednym z istotnych aspektów Szlaku Green Velo jest jego uniwersalność, o czym wspominaliśmy we wstępie. Aplikacja umożliwia wyszukanie fragmentu szlaku według konkretnych wytycznych: długości, stopnia trudności oraz przystosowania, np. dla rodzin z dziećmi, dla amatorów kolarstwa górskiego czy też miłośników dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wyszukiwarka umożliwia także przejrzenie tras z danego regionu, co jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców tych okolic, którzy szukają pomysłu na weekendową lub popołudniową wycieczkę. Istotne jest również to, że tak naprawdę Szlak Green Velo to tysiące pojedynczych tras, które składają się w jedną, spójną całość. Każda z tych tras ma coś ciekawego do zaoferowania i może stanowić odrębną wycieczkę lub być częścią większej wyprawy. Tego typu rozwiązanie zdecydowanie wpływa na atrakcyjność projektu.

Warto też wspomnieć, że aplikacja to nie tylko prezentacja szlaku i jego szlaków partnerskich, ale również ciekawych miejsc do odwiedzenia. W bazie znajduje się ponad 1200 obiektów podzielonych na kategorie ułatwiające wyszukiwanie. Znajdziemy tu zabytki, miejsca związane z kulturą, punkty informacji turystycznej, noclegi, obiekty gastronomiczne oraz – a może przede wszystkim – Miejsca Obsługi Rowerzystów, czyli miejsca przystankowe, rozlokowane co około 10 km, najczęściej przy atrakcjach turystycznych, w których rowerzyści mogą odpocząć i nabrać sił przed dalszą podróżą. W tzw. MORach znajduje się najczęściej wiata odpoczynkowa, stojaki na rowery, przenośna toaleta, a na niektórych także zbiorniki z wodą. W trakcie odpoczynku pomocą służą także tablice informacyjne, na których można znaleźć informacje na temat najbliższej okolicy.

Aplikacja Green Velo jest jednym z najlepszych przewodników mobilnych opartych na polskim produkcie turystycznym. Jej kompleksowość, w tym przede wszystkim prezentacja szlaków i atrakcji turystycznych sprawia, że staje się coraz bardziej popularna.

„Każdego roku wprowadzane są poprawki, które dostosowują aplikację do zmieniających się trendów i wymagań producentów telefonów. W 2020 roku gruntownie przebudowaliśmy aplikację, aby stała się ona jeszcze bardziej użyteczna i czytelna. Reagujemy na komentarze użytkowników i jesteśmy w stałym kontakcie z osobami zarządzającymi szlakiem, dzięki czemu mamy jasny obraz potrzeb rowerzystów i możemy zadbać o ich zaspokojenie” - mówi Mateusz Zaręba z firmy Amistad, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za realizację projektu od strony informatycznej. - „Popularność szlaku i aplikacji przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, cieszymy się, że możemy pracować przy tak znakomitym projekcie”.

Śmiało można stwierdzić, że projekt GreenVelo jest jednym z najlepszych projektów turystycznych, jakie udało się zrealizować w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Należy jedynie wyrazić nadzieję, że jego popularność będzie mobilizacją dla twórców o jak najlepsze dbanie o jego rozwój i utrzymanie w należytej kondycji.

Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy