Naddunajska sciezka rowerowa w okolicy Dürnstein (foto: Peter Burgstaller)

Szlak rowerowy brzegiem Dunaju

Wyprawy rowerowe Newsy ze świata

Wyprawa rowerowa brzegami Dunaju to przyjemność dla całej rodziny. Szlak prowadzi wzdłuż biegu rzeki, cały czas z niewielkim spadkiem, z Passau przez Wiedeń do granicy austriacko - słowackiej niedaleko Hainburga. Specjalnie oznaczone wypożyczalnie oferują rowery z napędem elektrycznym, których akumulatory można później bezpłatnie naładować na publicznych stacjach ładowania. Trasa gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Piękne i różnorodne krajobrazy, historyczne miejsca, malownicze, zabytkowe miasta i miasteczka składają się na niepowtarzalne piękno szlaku rowerowego biegnącego brzegiem Dunaju. Niedaleko Passau Dunaj - a wraz z nim i trasa rowerowa - przekracza granicę austriacką. W tym miejscu dolina Dunaju ujęta jest w ramy porośniętych lasami wzgórz. Pierwsze przystanki na szlaku to miejscowość Engelhartszell, chlubiąca się jedynym w Austrii klasztorem Trapistów, oraz malownicze zakole Dunaju koło Schlögen, gdzie rzeka zmienia kierunek aż dwa razy.

Na wschód od Aschach dolina zmienia swój charakter, a brzegi rzeki stają się bardziej płaskie. Rowery jadą po dawnych ścieżkach flisackich, które niegdyś służyły ludziom i koniom ciągnącym statki w górę rzeki. Szlak mija klasztor Cystersów w Wilhering i prowadzi dalej do Linzu, stolicy Górnej Austrii i Europejskiej Stolicy Kultury z 2009 r., która dzięki inspirującemu połączeniu tradycji i nowoczesności porywa zwiedzających w odkrywczą podróż w czasie.

Mapa szlaku

Warto też na chwilę zboczyć z trasy, aby zwiedzić Enns (najstarsze miasto Austrii) oraz barokowy klasztor św. Floriana. Później szlak wkracza na żyzną równinę Machlandu. Niedaleko przed Grein dolina Dunaju ponownie się zwęża, a brzegi rzeki wznoszą się stromo ku górze. Przed wędrowcami otwiera się Strudengau - miejsce, którego z powodu silnych wirów rzecznych obawiały się niegdyś załogi statków. Handel i usługi przewodników prowadzących statki przez niespokojne wody uczyniły z Grein "złote miasteczko", którym pozostaje do dzisiaj. Koło Ybbs/Persenbeug zaczyna się region Nibelungengau, a wraz z nim dolnoaustriacka część szlaku rowerowego.

Tuż za Ybbs wędrujących szlakiem turystów wita ze swego wzniesienia kościół Maria Taferl. Zaraz potem trasa mija majestatyczne opactwo w Melku. Melk to brama do Wachau - regionu, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i słynie na całym świecie z upraw winorośli. Dla jego krajobrazu charakterystyczne są położone na łagodnych tarasach winnice i malownicze miejscowości, jak Spitz i Durnstein albo położone o 40 km dalej w dole rzeki miasto Krems.

Szlak biegnie dalej z "miasta Rzymian" Traismauer przez słynący z wyśmienitych białych win region Wagram do Tulln. Chlubą tego ostatniego miasta jest usytuowana nad wodami Dunaju scena, na której prezentują się przedstawiciele najróżniejszych gatunków artystycznych - od muzyki ludowej przez kabaret aż po operę. Następnie szlak biegnie przez malowniczą miejscowość Klosterneuburg, która słynie z okazałego klasztoru. Tuż za Wiedniem szlak wkracza na dawne tereny rzymskie w regionie Carnuntum - Morawskie Pole. Wspaniałe barokowe zamki Morawskiego Pola i Park Archeologiczny Carnuntum przenoszą zwiedzających w dawne czasy. Od Carnuntum, "odrodzonego miasta cesarzy", pochodzi też nazwa małego, dynamicznie rozwijającego się obszaru uprawy winorośli na południe od Dunaju. Ostatni odcinek austriackiej części szlaku prowadzi przez Park Narodowy Łęgi Naddunajskie, jeden z ostatnich zachowanych w pierwotnym stanie terenów nadrzecznych w Europie, aż do wschodniej granicy Austrii.

Opis trasy w skrócie:

  • Początek: Passau (albo Schärding)
  • Koniec: Wiedeń (albo Bratysława)
  • Długość: 434 km (z Passau do Wiednia: 325 km)
  • Różnica poziomów: 118 m
  • Trasa: Szlak jest płaski i w 90% wolny od ruchu drogowego
  • Bardzo dobra trasa dla rodzin z dziećmi.
  • Oznaczenie: Górna Austria:  R1
  • Dolna Austria: R6
Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

Brak dostępnych aktualności.