Jak odkręcić i przykręcić pedały w rowerze
Jak odkręcić i przykręcić pedały w rowerze

Odkręcanie pedałów w rowerze

Porady warsztatowe

Odkręcanie i zakładanie pedałów byłby całkiem prostą i bezproblemową czynnością, gdyby dało się je przykręcić i odkręcić na wzór normalnych śrub. Niestety tak nie jest i z jednej strony mamy lewy gwint (zakręcamy - odkręcając i odkręcamy - przykręcając) a z drugiej klasyczny system. Trochę zakręcone, prawda?  

Jest to szczególnie ważna informacja dla młodych adeptów chcących serwisować rower. Nie wiedząc o tym, w którą stronę należy odkręcać dany pedał, często dochodzi do zerwania gwintu i dodatkowych kosztów.

Jak odkręcić i przykręcić pedały w rowerze

Do demontażu pedałów będziemy potrzebować jednego z dwóch kluczy:

 • klucz płaski nr 15
 • klucz imbusowy w rozmiarze 6 mm lub 8 mm

Cały proces trwa maksymalnie 5 minut (pod warunkiem, że gwinty nie są zapieczone) - do dzieła.

Zasada działania jest bardzo prosta. Oba pedały odkręcamy w tym samym kierunku, w którym kręcilibyśmy korbą do tyłu, czyli:

Pedał znajdujący się po prawej stronie (od strony, korby, łańcucha, kasety) -  ma standardowy gwint, który odkręcamy w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Nakręcamy/przykręcamy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek.

 

Pedał znajdujący się po lewej stronie roweru (patrząc z pozycji siedzącej rowerzysty) ma gwint lewy. Oznacza to, że chcąc go odkręcić, kręcimy kluczem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nakręcamy go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek.  

Jedynym problemem podczas demontaży może być zapieczony gwint. Wtedy konieczne może się okazać zastosowanie dźwigni (np. gazrurki nałożonej na klucz) lub wizyta w serwisie rowerowym.

Montaż nowych pedałów w rowerze

Pierwszą czynnością którą musicie zrobić to zidentyfikowanie, który pedał jest prawy a który lewy. Oznaczenia znajdują się na elemencie, który będziecie wkręcać w ramię korby. Znajdziecie tam oznaczenia L (left - lewy) i R (right - prawy).

Warto przed nakręceniem pedałów nasmarować gwint smarem zapobiegającym zapiekaniu typu Shimano Anti Seize lub podobnym (by uniknąć zapieczenia gwintów na przyszłość).

Tak jak już wspominaliśmy na początku:

 • pedał po prawej stronie nakręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • pedał po lewej w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek.

Podsumowując - pedały nakręcamy w tym samym kierunku, w którym kręcilibyśmy korbą do przodu.

Sprawdźcie również po kilkunastu kilometrach stan skręcenia pedałów. Jeżeli po pewnym czasie od montażu usłyszycie dźwięk “cykania” bez obaw - coś się poluzowało (zdarza się). Należy dokręcić pedał(y) i denerwujący dźwięk powinien zniknąć.

Logo wydawcy

Komentarze (3)

 • Kazik
  Kazik
  o 23.07.2018
  Fajny gość jesteś że napisałeś te informacje o rowerach co i jak naprawiać Tyle lat już jeżdżę a teraz się dowiedziałem że jest gwint i lewy i prawy w pedałach Dzięki
 • ToLEK
  ToLEK
  o 25.03.2019
  Kazik jak nie wiedziałeś o tych gwintach to jeszcze mało jeździsz...
  Odkręcałem kiedyś prawy pedał, tak był zapieczony że musiałem wymienić całą korbe z zębatką. Próbowałem wszystkich sztuczek: olej wd40, imadło, młotek do opukania korby - nie dałem rady. Jeżdżę także zimą i ten gwint zapiekł się od soli na ulicach która spowodowała korozję.
 • cinek926
  cinek926
  o 17.02.2022
  Dzieki za fachowy tekst i porade. Wlasnie sie przymierzam do wymiany pedalow w rowerze i ten artykul bardzo mi sie przydal.

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
Ultramaraton

Ułan 600

-
-
Ultramaraton

Pomorska 500

-
-
Ultramaraton

Wisła 1200

-
Ultramaraton

Wisełka 500

-
Ultramaraton

Sudety Divide