Spakowany rower w lesie oparty o drzewo

Kilkudniowy ultramaraton rowerowy: jak się przygotować i co zabrać ze sobą na długą trasę?

Porady wyprawowe

Ultramaratony rowerowe to wyzwanie dla każdego, zarówno doświadczonego kolarza, jak i osoby początkującej. Pokonanie setek kilometrów w ciągu kilku dni wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko pod względem fizycznym, ale również mentalnym i logistycznym. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do ultramaratonu rowerowego oraz listę niezbędnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą na trasę.

1. Przygotowanie fizyczne

Podstawą udziału w ultramaratonie jest odpowiednia kondycja fizyczna. Regularne treningi rowerowe to klucz do sukcesu. Należy stopniowo zwiększać dystans i intensywność jazdy, aby przyzwyczaić organizm do wysiłku. Warto również zadbać o siłę mięśni, która będzie niezbędna podczas pokonywania podjazdów.

2. Przygotowanie mentalne

Ultramaraton to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale również mentalne. Długie dystanse, zmęczenie i monotonia mogą dać się we znaki. Dlatego ważne jest, aby nastawić się psychicznie na wysiłek i wytrwać w dążeniu do celu.

3. Rower

Wybór odpowiedniego roweru jest kluczowy podczas przygotowań do ultramaratonu rowerowego. To na nim spędzimy wiele godzin, dlatego ważne jest, aby dobrze dopasować rower do naszych potrzeb i charakteru trasy. Bez względu na to, czy wybieramy się na imprezę czysto gravelową, maraton MTB czy też wyścig bardziej szosowy, należy zadbać o to, aby nasz rower był odpowiednio przystosowany do profilu trasy.

Podczas wyboru roweru warto wziąć pod uwagę nie tylko jego typ, ale także dostosować go do dystansu, który planujemy pokonać. Komfort siedzenia na rowerze przez kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilometrów ma ogromne znaczenie dla wydajności i satysfakcji z jazdy. Dlatego też warto zadbać o wygodne siodło, ergonomiczne gripy czy wygodny kształt kierownicy ale rownież o dopasowanie geometrii ramy do naszych preferencji.

Sprawność techniczna roweru:

Sprawność techniczna roweru jest kluczowa dla udanej podróży, dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy wszystkie części są w dobrym stanie. Regularna konserwacja i przeglądy techniczne zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort jazdy oraz oszczędność energii podczas trasy.

Pierwszym krokiem jest oczywiście sprawdzenie stanu ogumienia. Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane do zalecanych ciśnień, co pozwoli na lepszą trakcję i wydajność jazdy. Dodatkowo, zwróć uwagę na ewentualne ślady zużycia opony (parciejąca guma, starty bieżnik), co może skutkować niestabilnością roweru i ryzykiem przebicia.

Następnie, dokładnie obejrzyj układ napędowy. Sprawdź stan łańcucha, czy nie jest on nadmiernie zużyty, oraz czy nie występują na nim zgięcia czy rdza. Konieczne może być również nasmarowanie łańcucha, co pozwoli na płynniejszą pracę mechanizmu i zwiększy jego trwałość. Nie zapomnij także o sprawdzeniu stanu kół, czy nie ma luzów w piastach czy szprychach, oraz o ustawieniu przerzutek.

Kolejnym istotnym elementem do sprawdzenia są hamulce. Upewnij się, że klocki hamulcowe są w dobrym stanie i mają wystarczającą grubość, aby zapewnić skuteczną i bezpieczną siłę hamowania. Upewnij się również, że tarcze hamulcowe nie są zbyt zużyte ani uszkodzone.

W przypadku gdy posiadasz hamulce hydrauliczne to sprawdz czy nie ma wycieków oraz czy siła hamowania jest odpowiednia. Ważne jest również spawdzenie poziomu płynu w zbiorniku. Jeśli jest zbyt niski, może to wskazywać na wyciek. W takim przypadku konieczne będzie uzupełnienie płynu i/lub jego wymiana.

Warto również skontrolować stan i działanie amortyzatora lub amortyzatorów, jeśli rower jest w nie wyposażony. Sprawdź, czy nie ma wycieków oleju, czy amortyzatory pracują płynnie i bez oporów, co zapewni komfort jazdy, szczególnie w terenie.

Ogólne przeglądy techniczne przed wyjazdem są kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu podczas podróży. Nie bagatelizuj żadnych usterek czy luzów, nawet jeśli wydają się one drobne, ponieważ mogą one mieć poważne konsekwencje na długiej trasie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dokładne przygotowanie roweru przed wyprawą, co zapewni Ci spokojną i udaną podróż. 

Narzędzia:

Zabierz ze sobą niezbędne narzędzia i akcesoria do naprawy roweru, takie jak zapasowe dętki (nawet gdy masz opony zalane mlekiem), pompka, klucze imbusowe lub multitool, łatki do dętek, smar lub wosk do łańcucha, zapasowe klocki hamulcowe oraz zapasowy hak przerzutki (o ile jest wymienialny). Pamiętaj także o odpowiednim ubraniu kolarskim, które zapewni Ci komfort podczas jazdy, oraz o wygodnych butach czy to z blokami SPD czy bez.

Powyższe elementy są kluczowe dla bezpieczeństwa, wygody i efektywności podczas ultramaratonu rowerowego. Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby cieszyć się swoją podróżą i osiągnąć swój cel bezpiecznie i z satysfakcją.

4. Higiena

Zadbaj o higienę osobistą, aby utrzymać komfort podczas długiej podróży rowerowej. Warto zabrać ze sobą podstawowe artykuły, takie jak pasta do zębów, szczoteczka, mydło lub żel pod prysznic oraz ręcznik (najlepiej z mikrofibry ze względu na wagę i szybkość wysychania). Całość da się maksymajnie "odchudzić" za pomocą mini pojemników podróżnych dostępnych w drogeriach. Regularne mycie i czyszczenie ciała pozwoli Ci poczuć się odświeżonym nawet po wielu godzinach intensywnej jazdy. Dodatkowo, nie zapomnij o chusteczkach higienicznych, które przydadzą się w różnych sytuacjach, zarówno podczas jazdy, jak i przerw na odpoczynek.

5. Jedzenie i picie

Podczas ultramaratonu rowerowego odpowiednie nawodnienie i dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Zabierz ze sobą wystarczającą ilość bidonów lub bukłak, aby utrzymać się nawodnionym przez całą trasę. Jedzenie energetyczne, takie jak batony, żele energetyczne, orzechy czy (suszone) owoce, dostarczą Ci niezbędnych składników odżywczych i energii. Zadbaj o regularne spożywanie posiłków w trakcie trasy, aby zachować wytrzymałość i siłę do pokonywania kolejnych kilometrów.

6. Ubranie

Ubrania odgrywają kluczową rolę w komforcie i wydajności podczas ultramaratonu rowerowego. Odpowiednie stroje kolarskie zapewniają wentylację, odprowadzanie wilgoci oraz dopasowanie do ciała, co jest niezwykle istotne podczas długotrwałej jazdy.

Warto zabrać ze sobą kilka zestawów ubrań kolarskich (w zależności od ilości dni w siodłe), aby móc zmieniać się w trakcie trasy i unikać przegrzania lub przemoczenia podczas deszczowej pogody. Kurtka przeciwdeszczowa i rękawki są niezbędne, aby chronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza w nocy.

Nie zapomnij o odpowiednich butach. Najlepiej z blokami SPD, które zapewnią efektywniejszy transfer energii podczas pedałowania. Skarpetki o właściwościach odprowadzających wilgoć pomogą utrzymać suche stopy podczas długiej jazdy.

Dodatkowo, niezbędne mogą być też akcesoria takie jak chustka na szyję, czapka pod kask oraz okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią ochronę przed słońcem, wiatrem i owadami.

7. Inne

Wśród pozostałych niezbędnych rzeczy znajdziesz elementy, które mogą być przydatne w różnych sytuacjach. Apteczka lub zestaw pierwszej pomocy może okazać się nieoceniona w przypadku niewielkich urazów lub drobnych urazów skórnych. Dokumenty tożsamości i pieniądze są niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa oraz w razie konieczności zakupu dodatkowych artykułów podczas podróży. Mapa trasy i kompas to narzędzia nawigacyjne, które pomogą Ci orientować się w terenie i uniknąć zgubienia drogi. Warto również poinformować kogoś bliskiego o planowanej trasie i terminie powrotu, aby w przypadku nagłej potrzeby można było szybko udzielić pomocy.

Pamiętaj, że każdy z tych elementów ma swoje znaczenie i może zadecydować o komforcie i bezpieczeństwie podczas ultramaratonu rowerowego. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio się przygotować i zadbać o kompleksowe wyposażenie przed rozpoczęciem podróży.

8. "Można" w zależności od potrzeb lub preferencji:

Poniżej dodaliśmy elementy, które mogą być przydatne w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb podczas ultramaratonu rowerowego:

 • Mata do spania i śpiwór: Jeśli planujesz biwakowanie na trasie, mata do spania i śpiwór zapewnią Ci wygodne miejsce do odpoczynku i ochronę przed chłodem.
 • Namiot lub hamak: Opcjonalnie, jeśli planujesz nocować w terenie i chcesz mieć własne schronienie, namiot może być niezbędny dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa. Hamak stanowi także doskonałą alternatywę, zapewniając równie wygodne miejsce do spania oraz zajmując mniej miejsca w bagażu. Wybór między namiotem a hamakiem zależy od Twoich preferencji i charakteru trasy, którą zamierzasz pokonać.
 • Kuchenka turystyczna: Jeśli zależy Ci na możliwości przygotowania gorących posiłków lub napojów podczas trasy, kuchenka turystyczna może być pomocna. Pamiętaj jednak, że dodatkowy sprzęt może zwiększyć wagę i objętość Twojego bagażu.
 • Zapalniczka lub krzesiwo: W razie potrzeby, zapalniczka lub krzesiwo mogą być przydatne do rozpalenia ogniska w celu gotowania posiłków lub ogrzania się w chłodne noce.
 • Dodatkowe elementy higieniczne: Jeśli chcesz zadbać o dodatkową higienę osobistą, możesz zabrać ze sobą dodatkowe artykuły, takie jak chusteczki nawilżane, dezodorant czy płyn do dezynfekcji rąk.

Pamiętaj, że decyzja o zabraniu tych dodatkowych elementów zależy od Ciebie i od charakteru Twojej wyprawy. Ważne jest, aby wybierać tylko te rzeczy, które będą Ci naprawdę potrzebne i które nie zwiększą znacząco wagi i objętości Twojego bagażu.

Wskazówki dotyczące wyposażenia na ultramaraton rowerowy - gotowa lista:

 1. Przygotowanie fizyczne:

  • Regularne treningi rowerowe
  • Stopniowe zwiększanie dystansu i intensywności treningów
  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie
 2. Przygotowanie mentalne:

  • Nastawienie psychiczne na wysiłek i wytrwałość w dążeniu do celu
  • Sprawdzenie pogody przed ultramaratonem, by dovrać odpowiedni zestaw ubrań
 3. Rower:

  • Wybór odpowiedniego typu roweru (np. gravel, MTB, szosa)
  • Dostosowanie roweru do profilu trasy i planowanego dystansu
  • Dbanie o komfort jazdy poprzez wygodne siodło, ergonomiczne gripy, i odpowiednie ustawienie geometrii ramy
  • Sprawdzenie sprawności technicznej roweru przed wyjazdem
 4. Higiena:

  • Pasta do zębów
  • Szczoteczka do zębów
  • Mydło lub żel pod prysznic
  • Ręcznik
  • Chusteczki higieniczne
 5. Jedzenie i picie:

  • Bidony lub bukłak
  • Jedzenie energetyczne (batony, żele, owoce, orzechy)
  • Kanapki
  • Suchary
  • Sól
  • Magnez
 6. Ubranie:

  • Kilka zestawów ubrań kolarskich
  • Kurtka przeciwdeszczowa i rękawki
  • Odpowiednie buty
  • Skarpetki o właściwościach odprowadzających wilgoć
  • Dodatkowe akcesoria (takie jak chustka na szyję, czapka pod kask oraz okulary przeciwsłoneczne)
 7. Inne:

  • Apteczka pierwszej pomocy
  • Dokumenty tożsamości
  • Pieniądze
  • Karta płatnicza
  • Telefon komórkowy (z mapą offline)
  • Mapa trasy
  • Kompas
  • Multitool
  • Taśma klejąca
  • Opaski zaciskowe
 8. "Można" w zależności od potrzeb lub preferencji:

  • Mata do spania i/lub śpiwór
  • Namiot lub hamak
  • Kuchenka turystyczna
  • Zapalniczka lub krzesiwo
  • Dodatkowe elementy higieniczne
Logo wydawcy

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!

Napisz nowy komentarz

Najnowsze wpisy

-
Ultramaraton

Ułan 600

-
-
Ultramaraton

Pomorska 500

-
-
Ultramaraton

Wisła 1200

-
Ultramaraton

Wisełka 500

-
Ultramaraton

Sudety Divide