Rozpoczynając w zeszłym sezonie pierwszy na Śląsku i Zagłębiu cykl maratonów MTB, nie spodziewaliśmy się aż tak sporego zainteresowania ze strony zawodników. Cieszymy się ogromnie, że tak wiele osób wystartowało w naszych zawodach i dla nich postanowiliśmy rozszerzyć zasięg imprezy – mówi Anna Bara, marketing manager sieci Bike Atelier, organizatora cyklu. – Staramy się również wyjść naprzeciw potrzebom i uwagom naszych uczestników. Z tego powodu udoskonalamy proces rejestracji i sprawdzania wyników on-line, zmodyfikowaliśmy przedziały w kategoriach wiekowych oraz wprowadziliśmy pakiety indywidualne i drużynowe, które pozwolą wcześniej i taniej wykupić większą liczbę startów.
W zeszłym roku rozegrano 4 maratony - w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Psarach i Tychach. W tym sezonie w programie jest 6 imprez. Podobnie jak w 2015, zawodnicy będą się ścigać na trzech dystansach – PRO (ok.60-70km), HOBBY (ok.20-30km) oraz KIDDY (dla dzieci, w zależności od wieku, od 100m do 4km).
W zeszłym sezonie wziąłem udział we wszystkich 4 wyścigach Bike Atelier MTB Maraton i jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i wytrwałości organizatorów – powiedział zwycięzca klasyfikacji generalnej w 2015 roku, Michał Ficek. – Środowisko kolarskie na Śląsku wreszcie doczekało się cyklu maratonów MTB, a ja jestem dumny, że mogłem brać w nim udział. Jestem pewny, że w 2016 frekwencja będzie jeszcze większa, a organizacja co najmniej na tak samo wysokim poziomie.
Gospodarze zawodów
Każda z miejscowości, w których będą organizowane nasze maratony, charakteryzuje się innym ukształtowaniem terenu. Trasy będą zatem bardzo zróżnicowane – opowiada pomysłodawca i współorganizator Bike Atelier MTB Maraton, Dariusz Leśniewski. - W Gliwicach i Tychach jest stosunkowo płasko i będziemy tam szukać naturalnych trudności, np. trudnych technicznie single tracków. Teren wokół Rybnika jest lekko pofałdowany, a w Psarach mocno pagórkowaty, obfitujący w krótkie i interwałowe podjazdy. W maratonach w Dąbrowie Górniczej i Żarkach trasy będą natomiast prowadzone przez wymagający rejon Jury.
Po raz pierwszy sygnał startu kolarze usłyszą 24 kwietnia, w Dąbrowie Górniczej. Trasa zahaczy o Jurę Krakowsko-Częstochowską, a nawrót na dystansie PRO, usytuowany będzie tuż przed Ogrodzieńcem. Jest to jedyna impreza w cyklu, która na chwilę opuści województwo śląskie, gdyż kolarze kilka razy przekroczą granicę z Małopolską.
Kolejna edycja odbędzie się niespełna miesiąc później, 22 maja, w Tychach. Przed rokiem właśnie tam padł rekord frekwencji (ponad 400 zawodników). Na uczestników czeka odcinek prowadzący głównie po ścieżkach leśnych, a start będzie miał miejsce przy Jeziorze Paprocany.
5 czerwca peleton zawita w Rybniku. Miasto, które znane jest ze swojego zamiłowania i podejścia do jazdy na rowerze, zadebiutuje na mapie Bike Atelier MTB Maraton. Gospodarzem czwartego wyścigu będą aż trzy gminy - Żarki, Niegowa oraz Janów. One również po raz pierwszy gościć będą uczestników cyklu. Miasteczka te rozsiane są po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, więc krajobraz podczas jazdy urozmaicą średniowieczne fortece i wapienne skały.
21 sierpnia wyścig zawita do Psar, które znane są już uczestnikom Bike Atelier MTB Maraton z ubiegłorocznej edycji. Można się tam spodziewać krętej trasy, z wieloma krótkimi, ale stromymi wzniesieniami.
Zmagania w drugim cyklu Bike Atelier MTB Maraton zostaną sfinalizowane w kolejnym mieście-debiutancie, Gliwicach. Tam poznamy zwycięzców klasyfikacji generalnej w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zostaną nimi ci zawodnicy, którzy uzbierali najwięcej punktów w swoich 4 najlepszych startach. Żeby zostać sklasyfikowanym trzeba wziąć udział w przynajmniej 4 wyścigach. Zapisy on-line do zawodów ruszą w marcu.
Program Bike Atelier MTB Maraton:
- 24 kwietnia, Dąbrowa Górnicza
- 22 maja, Tychy
- 5 czerwca, Rybnik
- 17 lipca, Żarki, Niegowa oraz Janów
- 21 sierpnia, Psary
- 18 września, Gliwice
Wszystkie szczegóły dotyczące Bike Atelier MTB Maraton dostępne są na stronie internetowej cyklu www.bikeateliermaraton.pl. Partnerami i sponsorami są sieć sklepów i serwisów rowerowych Bike Atelier, Merida Polska, dystrybutor ogumienia CST, producent opon Maxxis oraz samorządy lokalne – miasto Dąbrowa Górnicza, Tychy, Rybnik, Gliwice, gmina Psary, miasto i gmina Żarki, gmina Niegowa, gmina Janów, Powiat Myszkowski.
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą!